
Swoje postulaty odnośnie oświaty zawarła w podjętym 20 stycznia stanowisku, dołączonym do stosownej uchwały. Czytamy w nim, że samorząd gminy konsekwentnie kładąc nacisk na jakość nauczania i wprowadzenie nowoczesnych, adekwatnych do wyzwań rozwojowych rozwiązań edukacyjnych, wyposaża szkoły w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. W piśmie podkreślono, że skala podwyżek dla nauczycieli w ciągu ostatnich dwóch lat oraz system osiągania średnich wynagrodzeń, bez zapewnienia wystarczających środków na ten cel, prowadzi do załamania finansów gminnych, a kierowane środki na oświatę spoza subwencji oświatowej przeznaczane są nie na rozwój bazy oświatowej, lecz na płace dla nauczycieli.
Radni zaznaczają, że ograniczone dotacje na wychowanie przedszkolne, zwiększone dotacje na niepubliczne placówki przedszkolne, dowożenie uczniów, utrzymanie bazy oświatowej – wszystko to następuje kosztem zaspokajania pozostałych potrzeb wspólnoty samorządowej. Tłumaczą, że koszty prowadzenia każdej klasy są stałe bez względu na jej liczebność, a samorząd musi każdorazowo dokładać brakujące środki.
Sytuacja w obszarze finansowania oświaty wraca w każdym samorządzie jak bumerang co jakiś czas, bo z roku na rok staje się coraz trudniejsza. – Ze względu na rosnące koszty utrzymania oświaty może zaistnieć sytuacja, że gminę nie będzie stać na wkład własny do projektów unijnych. Zwiększenie płacy minimalnej, zmiany w podatku PIT i podwyżek dla nauczycieli może ograniczyć zaciąganie kredytów i pożyczek niezbędnych do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Podniesienie płacy minimalnej i podwyżki pensji dla nauczycieli oznaczają duże zwiększenie kosztów samorządów, ponieważ państwo nie pokrywa w całości kosztów tych podwyżek. Samorząd musi bowiem zadbać o zrównoważony i wszechstronny rozwój gminy i nie może sobie pozwolić na realizację jedynie zadań oświatowych – podkreślają rajcowie.
W stanowisku apelują dodatkowo o uporządkowanie finansowania zadań oświatowych, w przeciwnym razie samorządom grozi zapaść finansowa. – Ciągłe dofinansowanie bieżących zadań z zakresu oświaty ogranicza możliwości inwestycyjne oraz powoduje obniżenie jakości realizacji pozostałych zadań. Niedoszacowanie wysokości subwencji oświatowej oraz pogłębiający się niż demograficzny powodują nawarstwianie się problemów finansowych samorządów. W związku z powyższym apelujemy o odpowiednie traktowanie przekazywanych przez przedstawicieli samorządów lokalnych opinii o zagrożeniu realizacji zada publicznych – kończą radni miejscy.
Stanowisko wraz z uchwałą zostało przekazane do Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów z województwa mazowieckiego, Ministra Edukacji Narodowej oraz samorządów gminnych z terenu województwa mazowieckiego.
AO

Dodaj komentarz