NAJWIĘCEJ NA MAZOWSZU

INFORMACJE\ Tylko w lutym w województwie mazowieckim do "małego ZUS” zgłosiło się ponad 10 ty. przedsiębiorców. To najwięcej w kraju. Mazowieckie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odebrały w lutym już 10 229 zgłoszeń.

Drugie województwo w kolejności, śląskie, zanotowało ponad 3 tys. mniej chętnych. Duża cześć zainteresowanych pochodzi z aglomeracji warszawskiej. Jest ich tam 7409. Radomski i siedlecki oddział ZUS przyjęły w tym czasie odpowiednio 793 i 776 deklaracji, a płocki oddział aż 1 251. W całym kraju odnotowano już 63 tys. zgłoszeń, a od 2019 roku ponad 223 tys.

Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że wraz z rozszerzeniem programu zaobserwowano wzmożony ruch na infolinii Zakładu. „Dziennie w sprawie małego ZUS dzwoniło do nas nawet 1500 osób. Z kolei doradcy płatnika od 2 stycznia obsłużyli 58,8 tys. klientów” – mówi.

„Nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi. Wyjaśniają oni m.in. w jaki sposób wypełnić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Z naszych statystyk wynika, że najczęściej klienci pytali, czy w ogóle mogą skorzystać z ulgi i na jakich zasadach mogą to zrobić” – wskazuje profesor.

[b]Jak zgłosić się do „małego ZUS”?[/b]

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, miał czas maksymalnie do 2 marca, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

[b]Pozostałe warunki do „małego ZUS” – bez zmian

[/b]

Od 1 lutego „mały ZUS” jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

„Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z „małego ZUS” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie www.zus.pl.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.