RADNY ROCHNA SKŁADA WYJAŚNIENIE

INFORMACJE\ Radny Wojciech Rochna, na którego wpłynął anonimowy donos do wojewody mazowieckiego z żądaniem wygaszenia mandatu złożył przewodniczącej Rady Miejskiej obszerne wyjaśnienie. Rada ma rozstrzygnąć, czy wygasi mu mandat.

Sprawa dotyczy pełnienia przez radnego funkcji członka zarządu Miejskiego Klubu Sportowego „WKRA” Żuromin. Jak pisaliśmy, do wojewody mazowieckiego wpłynęło anonimowe pismo, w którym autor pisma informuje, że radny wykonując mandat jest członkiem Miejskiego Klubu Sportowego Wkra Żuromin, finansowanego ze środków gminy. Ponadto z pisma wynika, że radny „dopuścił się podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, nie wykazując uczestnictwa w zarządzie klubu”.

– Moja działalność w klubie jest działalnością społeczną, charytatywną – tłumaczył na gorąco radny. Pismem ma się zająć Rada Miejska. Na jej potrzeby opinię prawną sporządził radca prawny urzędu Jacek Nieścior. Jak zaznacza w niej, zakazu korzystania z mienia jednostki samorządu terytorialnego w działalności gospodarczej nie narusza radny, który świadczy usługi na rzecz innego podmiotu wykorzystującego mienie jednostki samorządu terytorialnego, w której radny wykonuje mandat. Radca pisze, że „sam fakt łączenia mandatu radnego z mandatem członka stowarzyszenia nie wypełnia jeszcze dyspozycji tego przepisu. Artykuł 24f ust.1 ustawy (o samorządzie gminnym) odnosi się jedynie do sytuacji, w których stowarzyszenie faktycznie prowadzi działalność gospodarczą”. Jak podkreśla, żeby uznać, iż ktoś prowadzi działalność gospodarczą, muszą jednocześnie zaistnieć trzy cechy: zarobkowość, zorganizowanie i ciągłość. Brak którejkolwiek z nich oznacza zaś, że dana działalność nie jest zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.

„Działalność gospodarcza z wykorzystaniem mienia gminnego musi być zatem nastawiona na osiąganie zysku, w tym przede wszystkim zysku osiąganego z powodu bieżącego wykorzystania do celów gospodarczych składników mienia i praw majątkowych. Tym samym tylko prowadzenie tak rozumianej działalności gospodarczej podlegać będzie ograniczeniom określonym w art. 24f ust.1 ustawy o samorządzie gminnym” – pisze Nieścior. Radca wskazał zagadnienia, jakie w tej sprawie musi wyjaśnić Rada Miejska. Powinna ona m.in. ustalić wszystkie okoliczności działalności klubu, w którym radny pełni funkcję członka zarządu, czy klub uzyskuje dochody.

O stosowne wyjaśnienia poproszono więc prezesa zarządu klubu Mariusza Kawczyńskiego. Do sytuacji odniósł się też sam radny. Jak wyjaśnia w piśmie do przewodniczącej rady Barbary Michalskiej, w zarządzie nie pełni żadnej funkcji, działa jako członek zwykły od 12 stycznia 2018 r. Nie ma upoważnienia do podpisywania dokumentów finansowych. W dniu składania ślubowania w związku z wyborem na radnego, tj. dnia 19 listopada 2019 r., był członkiem zarządu klubu i do dziś nie złożył rezygnacji.

– Wyjaśniam, że zasiadając w zarządzie stowarzyszenia Miejski Klub Sportowy „Wkra” Żuromin, nie naruszyłem zakazu zarządzania działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia komunalnego. Żeby doszło do takiego naruszenia, podmiot, którym radny zarządza, musi faktycznie prowadzić działalność gospodarczą – pisze Wojciech Rochna. – (…) działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły. Jak zaś przyjmuje się w orzecznictwie w sprawach dotyczących zakazu z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zorganizowane prowadzenie działalności zarobkowej oznacza, że tego typu działalność musi być głównym, podstawowym celem, do osiągnięcia którego dąży dany podmiot. Osiągnięciu zarobkowego celu musi być podporządkowana cała energia i całe zaangażowanie (rzeczowe i osobowe) podmiotu. Cel zarobkowy nie może być celem, jaki dany podmiot realizuje jedynie sporadycznie, okazjonalnie czy wręcz incydentalnie, ponieważ wtedy nie można mówić ani o zorganizowanej działalności zarobkowej, ani o działalności, która prowadzona jest w sposób ciągły – pisze radny. Dalej wyjaśnia, że klub nie prowadzi działalności nastawionej na zarobkowanie.

– Jako członek zarządu nie posiadam upoważnienia do zaciągania zobowiązań cywilnoprawnych w imieniu Stowarzyszenia ani podejmowania jakichkolwiek działań finansowych przez ten podmiot. Z tych powodów zasiadanie w zarządzie tej organizacji nie może być ujmowane jako naruszenie zakazu z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i nie musi również być ujawniane w oświadczeniu majątkowym. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, a ja nią nie zarządzam – kończy swoje wyjaśnienie Wojciech Rochna.

Z uwagi na sytuację związaną z rozwojem epidemii koronawirusa przewodnicząca Barbara Michalska poinformowała wojewodę o już podjętych czynnościach. Kiedy jednak sama rada się zbierze, by podjąć dalsze kroki i zdecydować o losie radnego, nie wiadomo.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.