MINIONY ROK BYŁ SPOKOJNY

INFORMACJE\ Rada Powiatu przyjęła podczas sesji 26 marca informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu żuromińskiego w 2019. Było bezpiecznie. Ogólna wykrywalność przestępstw wyniosła 85,9 %.

W minionym roku na terenie powiatu utrzymano pozytywne tendencje w zakresie dynamiki przestępczości. Wszczęto ogółem 536 postępowań przygotowawczych, w tym 365 dotyczących przestępczości kryminalnej. Z kolei 122 postępowania dotyczyły uchylania się od obowiązku płacenia alimentów.

Jak wynika z przekazanej Radzie Powiatu przez komendanta policji informacji, w uznanych za najbardziej uciążliwe dla społeczeństwa 7 kategoriach przestępstw (tj. bójka lub pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, rozbój-kradzież rozbójnicza-wymuszenie rozbójnicze, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia) w 2019 r. wszczęto 96 postępowań (w 2018r. 104), a podczas realizacji spraw stwierdzono 101 przestępstw.

Wśród stwierdzonych, podobnie jak w latach ubiegłych, dominowały kradzieże. Stwierdzono ich 35, podczas gdy w 2018r. było 41 przypadków. Drugie miejsce wśród najczęstszych przestępstw stanowią kradzieże z włamaniem. Było ich w minionym roku 31 przypadków.

– Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż na przestrzeni 2019r. na terenie powiatu nie wszczęto postępowań dotyczących kradzieży pojazdów. Nie wszczęto postępowań dotyczących zabójstw czy rozbojów. Wykryto na przestrzeni 2019r. wszystkie rozboje zgłoszone w roku 2018 – informuje insp. Witold Lemański.

Z kolei z 11 przypadków do 3 spadła liczba postępowań wszczętych w kategorii bójka i pobicie. Wzrosła natomiast liczba wszczętych postępowań przygotowawczych w kategorii uszkodzenia mienia (z 16 w 2018r. do 25 w 2019r.). Ostatecznie stwierdzono popełnienie 18 przestępstw. Z policyjnych danych wynika, że dobra dyslokacja służby i taktyka działania pozwoliła zatrzymać 26% sprawców na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu.

Ogólna wykrywalność przestępstw wyniosła 85,9 %. Rok wcześniej osiągnęła 81%.

Według informacji szefa policji, do utrzymania pozytywnych tendencji w zakresie przestępczości przyczyniło się sporo czynników, które w sposób bezpośredni wpłynęły na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, tj.: analiza stanu bezpieczeństwa i porządku, kierowanie do służby jak największej liczby policjantów (likwidacja PDOZ), służby ponadnormatywne, dyslokowanie służby w oparciu o zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, właściwa taktyka i technika pełnienia służby, realizacja działań profilaktycznych, coraz liczniejsze sygnały społeczne o popełnianych przestępstwach oraz włączanie się obywateli w zatrzymania i pomoc w procesie wykrywczym.

Z danych wynika, że w minionym roku funkcjonariusze prewencji ujawnili łącznie 953 wykroczenia. W tym 448 wykroczeń szczególnie uciążliwych. Skierowali też 341 wniosków o ukaranie do sądu. Najwięcej wykroczeń, bo aż 307, dotyczyło wykroczeń dotyczących bezpieczeństwa i porządku w komunikacji.

Największy wzrost ujawnialności nastąpił w kategorii wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Funkcjonariusze podjęli działania w celu ograniczenia tego zjawiska (działania „zero tolerancji” w rejonie ul. Szkolna i Wyzwolenia oraz na terenie miasta Bieżuń). Nałożono 351 mandatów karnych.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.