Ponad 2,5 tysiąca osób cały czas bez pracy

Coraz mniej ludzi w powiecie żuromińskim pozostaje bez pracy. Jeszcze cztery lata temu w lipcu było to 3 984 mieszkańców. Dziś bez pracy pozostaje 2 519 osób. Jednakże w porównaniu do krajowej statystyki nie mamy się czym chwalić.

Kacper Czerwiński

k.czerwinski@kurierkurierzurominski.pl

Na koniec lipca bezrobocie w skali kraju wynosiło 7,1%. Na Mazowszu wskaźnik ten jest mniejszy (6,3%). Na statystykę wpływa tu aglomeracja warszawska, która skupia wiele dużych zakładów pracy. W powiecie żuromińskim sytuacja na pierwszy rzut oka nie wygląda najlepiej. Bezrobocie wynosi 15,3 %, a bez pracy pozostaje 2 519 mieszkańców powiatu. W porównaniu do lat ubiegłych liczba ta wyraźnie spada. Jeszcze cztery lata temu w naszym powiecie (lipiec 2013 r.) pracy nie miało 3 984 osoby. Ponad połowę powiatowych bezrobotnych stanowią kobiety, jest ich 1 395 (55,38%). Wśród osób pozostających bez pracy przeważają mieszkańcy wsi (69%), najmniejszą grupę bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żurominie stanowią cudzoziemcy. Na koniec lipca było ich sześciu, zaraz po nich znajdują się osoby niepełnosprawne ( 61 osób -2,42%).

Struktura bezrobotnych

Pod względem wieku najlepiej na rynku pracy radzą sobie osoby w wieku 60-64 lata. Ta grupa to jedynie 5,3% wszystkich bezrobotnych w powiecie (134 osoby). Najliczniejszy przedział wiekowy to 25-34 lata, bez pracy jest 730 osób, co daje 29 % pośród wszystkich bezrobotnych. Drugie miejsce pod względem liczebności zajmują osoby w wieku 35-44l. ( 539 osoby-21,4%). Jakie wykształcenie gwarantuje pracę? Odpowiedź nie jest prosta. Ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że wśród bezrobotnych najwięcej osób ma wykształcenie zasadnicze zawodowe (28,3%- 712 osób), drugie miejsce to bezrobotni z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej (26% -654 osoby). Najmniejsza grupa to absolwenci uczelni wyższych (11,2%- 283 osoby).

Czy będzie lepiej?

Można przypuszczać, że przy utrzymaniu tego trendu rok 2017 zakończy się bardzo dobrym wskaźnikiem bezrobocia w powiecie żuromińskim. Oczywiście porównując go do lat ubiegłych, a nie do statystyki krajowej. Przypuszczalnie, co zresztą widać na wykresach z poprzednich lat bezrobocie może minimalnie wzrosnąć we wrześniu, kiedy to kończą się prace sezonowe. Należy pamiętać, że jakiś procent wśród bezrobotnych stanowią osoby zatrudnione „na czarno”.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.