
Paula Borkowska
p.borkowska@kurierkurierzurominski.pl
Jedną z podstawowych zmian jaka weszła w życie od 1 sierpnia 2017 roku do ustawy o świadczeniu wychowawczym są to przepisy o utracie i uzyskaniu dochodu. Zdarzały się przypadki, że świadczeniobiorca celowo zrywał umowę ze swoim pracodawcą (w przypadku, gdy dochód był za duży) i na nowo nawiązywał z nim umowę o pracę, jednak na innych „lepszych” dla niego warunkach. Urzędnicy przyjmujący wnioski na program „500+” będą bacznie przyglądać się takim umowom. Jeżeli osoba przyjmująca dokumenty dopatrzy się zerwania umowy i podpisania jej na nową z tym samym pracodawcą (z niższym wynagrodzeniem), wówczas taka osoba będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze dopiero po okresie 3 miesięcy od ponownego zatrudnienia. W ten sposób powinno zmniejszyć się celowe zmniejszanie dochodów przez osoby ubiegające się o „500+”.
Świadczenie, a działalność gospodarcza
Kolejnym nowum jest kwestia osób rozliczających się na karcie podatkowej, bądź na ryczałcie. Wcześniej wystarczyło, aby świadczeniobiorca zadeklarował swój dochód, który bardzo często był zaniżany. Nikt w żaden sposób nie mógł tego zweryfikować. Na chwilę obecną ryczałtowiec ma obowiązek ujawnić swoje dochody, które uzyskał w roku bazowym. Do tego będzie potrzebne zaświadczenie wydane przez naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym będą zawarte między innymi takie informacje jak: forma opłacanego podatku, wysokość przychodu, stawce podatku, wysokości opłacanego podatku.
Bez alimentów-nie będzie świadczenia wychowawczego
W poprzednim roku, rodzice samotnie wychowujący dziecko nie musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń, które potwierdzały ich „samotność”. Od 1 sierpnia dotyczy to tylko trzech przypadków: śmierć jednego z rodziców, nieustalenie ojcostwa oraz oddalenie powództwa o alimenty. W innych przypadkach świadczeniobiorca musi udokumentować, że drugi z rodziców wypłaca alimenty na dziecko. Do tej pory nie było to potrzebne. Jednak ustawodawca przewidział pewne rozwiązanie w przypadku, gdy alimenty nie są jeszcze zasądzone. Osoby, które właśnie ubiegają się o alimenty w sądzie, mogą spokojnie składać wniosek o „500+”. Urzędnik musi jedynie otrzymać potwierdzenie, że sprawa jest w toku. Od momentu złożenia wniosku, świadczeniobiorca ma obowiązek w przeciągu 3 miesięcy dostarczyć wyrok alimentacyjny.
Czasami bywa tak, że sąd postanawia przekazać opiekę nad dzieckiem naprzemienną sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach. W takim przypadku świadczenie wychowawcze jest podzielone równo po 250 zł dla każdego z rodziców.
O zmianach w rządowym programie rozmawialiśmy z z pracownikiem żuromińskiego magistratu – Martą Kalinowską podinspektorem ds. funduszu alimentacyjnego i świadczenia wychowawczego.
Dodaj komentarz