
Paula Borkowska
p.borkowska@kurierzurominski
4 października w sali konferencyjnej żuromińskiego magistratu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2018. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku zwyciężyło zadanie polegające na odnowieniu harcówki mieszczącej się przy Zespole Szkół nr 1 w Żurominie. Do tegorocznej, trzeciej już edycji zakwalifikowano wszystkie zgłoszone zadania (9). Kwota, którą
przeznaczono na Budżet Obywatelski to 160 000 zł, z czego wartość jednego projektu nie może przekroczyć 120 000 zł. Warto wspomnieć, że w poprzednich edycjach BO mieszkańcy zgłosili łącznie 19 zadań, a w głosowaniu wzięło udział ponad 3 tysiące mieszkańców.
Głosować mogą wszyscy
Na początku spotkania burmistrz Aneta Goliat przedstawiła zmiany w sposobie głosowania. Dotychczas trzeba było wybrać tylko jedno zadanie, którym jesteśmy zainteresowani. W tym roku Żurominianie mogą oddać głos na dwa projekty. Zmienił się również zapis o wieku wyborcy. Do tej pory osoba głosująca musiała mieć ukończone 16 lat, obecnie jest on nieograniczony. Ważne aby osoba była mieszkańcem miasta Żuromin ( w ubiegłych latach wyborca musiał mieć meldunek w Żurominie). 9 października rozpoczęło się głosowanie. Głosy można oddawać w formie papierowej. Ankiety można ściągnąć ze strony internetowej żuromińskiego magistratu, bądź odebrać je osobiście w punktach głosowania. Miejsca te pozostają bez zmian – Urząd Gminy i Miasta w Żurominie i Żuromińskie Centrum Kultury ( w ŻCK zagłosować można również w sobotę).
9 propozycji
Zadań jest dziewięć. Każde z nich na pewno wniosłoby coś dobrego dla miasta. Głosowanie zakończy się 27 października, natomiast wyniki zostaną ogłoszone 10 listopada. Przypominamy listę projektów które zakwalifikowały się do głosowania:
Zadanie nr 1: Zewnętrzna siłownia plenerowa w parku przy ul. Lidzbarskiej – Zewnętrzna siłownia plenerowa służyłaby jako efektywne i zdrowe wykorzystanie czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Realizacji niniejszego projektu korzystnie wpłynęłaby na teren po renowacji i modernizacji parku. Siłownia posiadałaby prasę nożną, biegacze, koło Tai Chi, prasownik Plea, wioślarz, orbitrek, wahadło, wyciąg górny matę przerostową oraz ławkę narożną.
Zadanie nr 2: Cyfryzacja kina „TON” – Kino pozyskało w tym roku 30 tysięcy złotych na zakup projektora, zaś Rada Miejska zabezpieczyła dodatkowe 70 tysięcy na ten cel. Społeczność Żuromińska od lat odczuwa brak współczesnego kina. W ramach zadania zostałby zakupiony serwer do projektora oraz obiektyw.
Zadanie nr 3: Monitoring i oświetlenie bloków przy ulicy Wyzwolenia – Pomysł ten pozwoliłby na bezpieczne poruszanie się po ulicy, ochronę przed dewastacją i kradzieżami jak również wpłynąłby na estetykę osiedla (oświetlenie). – Ulica jest bardzo ruchliwa, mieszkańcy skracają sobie drogę i dojeżdżają do Biedronki właśnie tą drogą – mówi jedna z mieszkanek osiedla.
Zadanie nr 4: Dni Żuromina 2018 – Projekt ma na celu zapewnienie godnej oprawy muzycznej w wykonaniu gwiazd.
Zadanie nr 5: „Festiwal Smaków” – Żuromiński jarmark – to połączenie ze sobą tradycji i nowoczesności, starszych pokoleń z młodymi. Impreza ma na celu promowanie lokalnych smaków w połączeniu z dobrą zabawą. – Chciałbym, aby lokalni producenci mogli zaprezentować swoje produkty. – mówi pomysłodawca zadania Krystian Kucharski. – Mogłyby się odbyć na nim również warsztaty z carvingu prowadzone przez Mistrza Polski Juniorów w carvingu Adriana Jaworskiego oraz warsztaty kulinarne dla dzieci ze zwyciężczynią Master Chefa Juniora – dodaje.
Zadanie nr 6 : Rozbudowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie – Na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie znajduje się niewielki plac zabaw. Jest on dostępny również dla okolicznych mieszkańców a ponieważ plac na którym się znajduje jest rozległy, istnieje możliwość jego rozbudowy. Rozbudowa służyć będzie zarówno uatrakcyjnieniu zajęć sportowych w klasach I – III jak i mieszkańcom Żuromina. Plac zabaw miałby zostać wyposażony w: lokomotywę z wagonem, karuzelę, huśtawkę, bujak konny, bujak kącik, ławki, trampolinę ziemną oraz bezpieczną nawierzchnię. Natomiast plenerowa siłownia zawierać będzie 4 zestawy do ćwiczeń.
Zadanie nr 7: Aktywny wypoczynek w parku przy ul. Zielonej – Plenerowa siłownia oraz plac zabaw przy ulicy Zielonej miałaby na celu zapewnienie młodzieży, dzieciom i dorosłym przebywanie na świeżym powietrzu poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego. Atrakcyjność tego miejsca jest uzasadniona sąsiedztwem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w większości zamieszkałej przez rodziny z dziećmi
Zadanie nr 8: Modernizacja boiska treningowego na Stadionie Miejskim – Stadion Miejski potrzebuje modernizacji. Korzystają z niego zarówno mieszkańcy miasta jak i klub sportowy WKRA w którym zrzeszonych jest 200 osób. W ramach zadania przeprowadzony będzie montaż oświetlenia dla możliwości efektywnego wykorzystania obiektu, zakup 2 wiat stadionowych dla zawodników rezerwowych na 13 miejsc
Zadanie nr 9: Zakup 600 sztuk plastikowych siedzisk na trybunę Stadionu Miejskiego – Realizacja niniejszej inwestycji poprawi komfort uczestników imprez sportowych organizowanych na obiekcie. Poprawi również wizerunek Stadionu Miejskiego oraz Miasta Żuromin. Ponadto realizacja inwestycji sprawi, iż Stadion Miejski spełni jeden z wymogów licencyjnych Mazowieckiego Zarządu Piłki Nożnej, dotyczący odpowiedniej ilości indywidualnych miejsc siedzących dla rozgrywek IV ligi.

Dodaj komentarz