
Co roku w wakacje biblioteka organizuje zajęcia i warsztaty dla tych spośród dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek. Nie inaczej było w tym roku, choć w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono pewne zasady sanitarne i obostrzenia, których należało przestrzegać.
Zajęcia wakacyjne w placówce rozpoczęły się już 29 czerwca w ramach projektu “Para-buch! Książka w ruch!”. Tego dnia na spotkaniu uczestnicy programowali Photony, czyli roboty edukacyjne.
Na tablecie dzieci opracowały trasę przejazdu robotów, a następnie programowały je tak, aby po drodze wykonywały różne zadania m.in. wydawały różne dźwięki, zmieniały kolor i omijały przeszkody. Nie obyło się bez przygotowania pracy plastycznej, którą była rozgwiazda.
Dzień później placówkę odwiedziła Anna Czaplejewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Żurominie, która opowiedziała dzieciom o bezpiecznym odpoczynku podczas wakacji oraz o przestrzeganiu zasad podczas epidemii. Rozdała też dzieciom ciekawe ulotki.
Potem na zajęciach pojawiła się matematyka. Przeczytano krótkie opowiadanie o figurach geometrycznych z książki popularnonaukowej pt.:”Elementarz matematyczny” Beaty Ostrowickiej, po czym dzieci ułożyły geometryczne sudoku i poznały nowe figury. Potem powstały prace plastyczne z wykorzystaniem figur geometrycznych.
Kolejny dzień poświęcony był eksperymentom. Pod okiem bibliotekarek uczestnicy zajęć wykonali kilka doświadczeń, omówili je dokładnie na podstawie książki “Mega eksperymenty”, którą napisała Angelika Zacheja.
2 lipca, czyli czwartego dnia warsztatów placówkę odwiedziła Elżbieta Szczepańska, kierownik Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Diecezji Płockiej w Żurominie. Pielęgniarka opowiedziała o głównych narządach i ich funkcjach, jakie pełnią w ciele człowieka. Następnie dzieci przyklejały wydrukowane organy do narysowanej postaci człowieka. Zagrały w grę zawierającą pytania o budowę i funkcjonowanie ludzkiego organizmu oraz dzięki książce „Gabinet anatomii” autorstwa Davies Kate i Carnovsky mogły dokładnie zobaczyć za pomocą magicznej trójkolorowej soczewki ludzkie: mięśnie, szkielet, narządy oraz naczynia krwionośne. Na koniec zrobiły piękne świecące latarnie, które kojarzą się z latem, wakacjami i morzem.
Czas spędzony w placówce na pewno nie był stracony. Biblioteka już przygotowuje kolejny cykl warsztatów.
AO

Dodaj komentarz