Informacje

DODATKOWY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma przysługiwać od 1 września 2020 r. do 20 września 2020 r. Otrzymać mogą go rodzice i opiekunowie w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek.

Jak poinformowała minister Marlena Maląg: „W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony”.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek, tak jak w przypadku poprzednich okresów, należy złożyć odpowiednie oświadczenie albo u pracodawcy albo w ZUS-ie (osoby prowadzące działalność).

W jakich przypadkach będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Niestety, nie każdy rodzic będzie mógł otrzymać dodatkowy zasiłek. Można go będzie dostać wyłącznie w przypadkach: zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice dzieci: w wieku do lat 8, do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Oprócz tego zasiłek taki mogą dostać rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymamy, gdy złożymy u swojego pracodawcy (zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (wzór dostępny na www.zus.pl). Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają natomiast oświadczenie w ZUS, przy czym mogą oni zrobić to drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Formularz można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Nie przysługuje, gdy jedno z rodziców może zająć się dzieckiem

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego. Świadczenie nie przysługuje więc, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.