
Radni podkreślili we wstępie apelu, że konstytucja w art. 68 stanowi, iż każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
– Rada Powiatu Żuromińskiego zwraca się z apelem o wywiązanie się z konstytucyjnego obowiązku oraz o podjęcie działań mających na celu znormalizowanie sytuacji finansowej szpitali powiatowych – czytamy w dokumencie.
Dodatkowo radni zaapelowali o zapłatę za świadczenia wykonane ponad limit, zwiększenie wyceny procedur przy jednoczesnym zwiększaniu ryczałtu w odróżnieniu od sytuacji obecnej, w której zwiększenie wyceny bez zwiększenia kwoty ryczałtu spowodowało tylko zmniejszenie ilości wykonywanych świadczeń medycznych i ograniczyło dostępność pacjentów do realizowania świadczeń zdrowotnych.
– Apelujemy o pokrycie strat finansowych z dwóch ostatnich lat, tj. 2017 i 2018r., będących wynikiem polityki prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia – podkreślają radni.
Jak pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Kuriera”, od jakiegoś czasu zarówno dyrektor placówki, jak i organ prowadzący zwracają uwagę na wzrastające koszty funkcjonowania naszej lecznicy. Koszty te będą wciąż się zwiększać m.in. z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wzrostu wynagrodzenia zasadniczego lekarzy specjalistów, wzrostu cen ubezpieczeń zarówno OC podmiotów działalności leczniczych, jaki sprzętu oraz karetek. Do tego dochodzi wprowadzenie nowych norm zatrudniania pielęgniarek i położnych, wzrost cen energii, materiałów i usług świadczonych na rzecz szpitali przez podmioty zewnętrzne, tj. badania laboratoryjne i specjalistyczne, usługi pralnicze i inne.
W apelu radni poprosili o waloryzację wyceny świadczeń, która uwzględni wzrost wszystkich kosztów. – Utrzymanie wyceny świadczeń na obecnym poziomie przy jednoczesnym wzroście kosztów prowadzi szpitale do katastrofy finansowej – twierdzą radni.
Podkreślono również fakt, że szpitale mają obowiązek dostosowania się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 marca br. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, co powoduje konieczność modernizacji pomieszczeń szpitalnych oraz zakup nowego sprzętu. A przecież, jak podkreślają rajcowie, szpitale nie mają innych przychodów niż te z NFZ i po wprowadzeniu ryczałtowego finansowania nie mają wpływu na ich wysokość. Do tego dochodzą inne problemy, z jakimi borykają się wszystkie szpitale powiatowe: brak kadry medyczne, żądania płacowe, atmosfera niepewności i ciągłego napięcia, która frustruje wszystkich, zarówno pracowników, jak i pacjentów.
– Wnosimy o wyznaczenie specjalnego funduszu modernizacyjnego szpitali na zakup niezbędnej aparatury i urządzeń, którego podziałem zajęliby się fachowcy – apelują żuromińscy radni.
Na koniec w apelu znalazł się tez postulat wzrostu wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych (a nie tylko wybranych) oraz o przekazanie szpitalom środków na zaspokojenie kosztów pracy i kosztów spowodowanych wprowadzeniem regulacji prawnych, które przyczyniłyby się do dramatycznej sytuacji finansowej szpitali.
Radni podkreślają, że ich apel nie jest żadnym stanowiskiem politycznym, a przy jego tworzeniu kierowała nimi jedynie troska o zdrowie i życie mieszkańców powiatu.
Za przyjęciem apelu głosowało 14 radnych obecnych na obradach. Teraz trafi on do Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody i marszałka, Związku Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, a także samorządów powiatowych z terenu województwa mazowieckiego.
AO

Dodaj komentarz