Alkoholizm to choroba całej rodziny.

Osoby uzależnione od alkoholu w większości przypadków nie przyznają się do swojego problemu. Uważają, że same poradzą sobie z nałogiem. Alkoholizm to choroba, którą można, a nawet trzeba leczyć.

Paula Borkowska

p.borkowska@kurierkurierzurominski.pl

Osoby uzależnione oraz współuzależnione na terenie gminy Żuromin mogą uzyskać pomoc od Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Mieści się ona przy Placu Piłsudskiego 27 (świetlica „Słoneczko”). Komisja ta ma za zadanie przede wszystkim motywować osobę uzależnioną do podjęcia dobrowolnego leczenia. O pomoc mogą ubiegać się również członkowie rodziny, w której występuję problem alkoholowy. Wobec osoby uzależnionej można zastosować kroki prawne. Wówczas osoba uzależniona przechodzi badania wykonywane prze biegłych sądowych. Jeżeli w ich ocenie dana osoba jest uzależniona postanowieniem sądu otrzymuje nakaz leczenia w placówce zamkniętej lub ambulatoryjnej (leczenie otwarte) oraz stały nadzór kuratora sądowego. Dla osób, które same zgłaszają się o pomoc w walce z nałogiem funkcjonuje grupa wsparcia, którą prowadzi instruktor terapii uzależnień. Zajęcia te odbywają się w każdą środę w godzinach 17:00-19:00. Kolejną pomocą jest Grupa AA – w każdy piątek od godziny 18:00. Poza tym istnieje również grupa AL-ANON, skierowana do osób współuzależnionych. Na te zajęcia uczęszczają kobiety, których mężowie już nie piją od jakiegoś czasu i chcą podzielić się swoimi doświadczeniami z obecnie cierpiącymi kobietami.

Coraz mniej uzależnionych

Spotkania te odbywają się również w każdy piątek od godziny 18:00. Przy UGiM Żuromin działa również punkt konsultacyjno-informacyjny działa w 1 i 3 czwartek miesiąca w godzinach 16:00-19:00 oraz 2 i 4 środę miesiąca od godziny 17:00 do 20:00. – Duży nacisk kładziemy na profilaktyczne działania przeznaczone dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia w ramach prowadzenia pozalekcyjnych zajęć opiekuńczo-wychowawczych- mówi starszy specjalista ds. Społecznych Beata Suchoparska. Obecnie do świetlicy zapisanych jest 49 dzieci. Wszystkie działania odbywają się w ramach realizacji miejsko-gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnego programu przeciwdziałaniu narkomani uchwalanym co roku przez Radę Miejską Żuromina. W przeciągu ostatnich pięciu lat nastąpił spadek co do osób zgłaszających się na komisje o ustalenie uzależnienia od alkoholu (2013 r.-32 zgłoszenia, 2014 r.-30 zgłoszeń, 2015 r.-24 zgłoszenia, 2016 r.-20 zgłoszeń, na dzień 24.02.2017 r.-3 zgłoszenia). Wydaje się, że programy profilaktyczne niosą za sobą rezultaty, tylko czy na pewno? Ile jest takich osób, które ze swoim “problemem” są sami? Boją się reakcji społeczeństwa? Niestety, na to pytanie nie znamy odpowiedzi.

UGiM w Żurominie organizuje warsztaty w szkołach mieszczących się na terenie gminy Żuromin, uczestniczy w ogólnopolskich i lokalnych kampaniach profilaktycznych, organizuje wypoczynek letni i zimowy dla dzieci, współpracuje z różnymi instytucjami w zakresie profilaktyki uzależnień, wspiera szkoły w ich działaniach profilaktycznych.

Wszystkie działania profilaktyczne finansowane są z funduszu pozyskiwanych za wydane pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Roczny koszt profilaktyki wynosi około 250 000 zł.

Do kogo po pomoc

Poza nałogiem alkoholowym na terenie naszej gminy w dużej mierze występuje również uzależnienie od narkotyków. W tym przypadku o wiele trudniej jest nakłonić chorą osobę do leczenia. W wielu przypadkach rodziny są bezsilne. Jednym z narzędzi w walce z nałogiem bliskiej osoby może być zgłoszenie na policję o znęcaniu się psychicznym, fizycznym i ekonomicznym. Zanim do tego dojdzie, warto wspomnieć, że przy ulicy Lidzbarskiej 27 przyjmuje psycholog w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, który zajmuje się tym problemem. Na wizytę można umówić się osobiście bądź pod numerem telefonu: 236570904.

Apelujemy, korzystajcie z pomocy specjalistów! Z problemem jesteśmy sami tylko na własne życzenie. Są ludzie, którzy mogą i chcą pomagać.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.