
Tradycyjnie wszystkich gości i miłośników historii regionalnej zebranych na spotkaniu promocyjnym witał kierownik muzeum Jerzy Piotrowski, wspierany przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego.
– Od 1994r. udało nam się wydać 32 numery Bieżuńskich Zeszytów Historycznych, to jest 33. Kolejne w planach – podsumował dorobek wydawniczy Piotrowski. Najnowszy zeszyt jest w znacznej mierze pokłosiem IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Od pajęczyny do penicyliny”.
– Postanowiliśmy zająć się historią medycyny i weterynarii z nakierowaniem na ich historię w małych miasteczkach i na wsiach. Przyjechali do nas wykładowcy z Polski i przedstawili swoje prace badawcze. Wszystkie 11 referatów znalazło się w zeszycie – mówił kierownik muzeum, po czym zapoznał wszystkich z tematyką najnowszej muzealnej publikacji, opowiadając o poszczególnych zamieszczonych w niej tekstach. O niektórych mogli zaś opowiedzieć ci z autorów, którzy znaleźli czas, by osobiście dotrzeć na promocję.
O swojej pracy opowiedział więc m.in. dr nauk wet. Waldemar Krzyżewski z Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu (praca o narzędziach weterynaryjnych stosowanych przy zabiegach upustu krwi), a także m.in. pracownica muzeum Lucyna Grabowska. Grabowska zebrała informacje o życiu i pracy doktorostwa Ilskich oraz Antoniego Wolskiego. Opowiadając o referacie podczas promocji podkreśliła, że jej ideą było ukazanie sylwetek lekarzy bieżuńskich, bo były one godne przedstawienia i wspominania. – Te osoby wpisały się w powszechną tendencję do naturalnego zaangażowania w życie społeczne miejscowości, w których przyszło im żyć. Należeli do wąskiej grupy inteligencji, czuli się zobligowani, żeby animować życie kulturalne i społeczne, wskazywać możliwości lepszego życia i egzystencji w takich małych miastach – powiedziała. Zachęcała do przeczytania artykułu ukazującego codzienną pracę bieżuńskich medyków.
Oprócz materiałów pokonferencyjnych w 33. Zeszycie znalazły się też m.in. wywiad z Czesławem Paciorkiem, który w 2016r., trzy lata przed jego śmiercią przeprowadził sam Jerzy Piotrowski. – Bardzo ciekawie opowiadał o swoim życiu (…) Wspominamy doktora jako stałego bywalca wernisaży w muzeum, był charakterystyczną postacią – przytacza kierownik muzeum. Jest on również autorem mowy wygłoszonej podczas pogrzebu doktora Paciorka, który zmarł we wrześniu 2019r.
Jednym z prelegentów podczas promocji Zeszytu był również Marek Oryl, członek Żuromińskiej Grupy Historycznej. Ten z kolei swój referat poświęcił parafii w Chamsku, a dokładnie opisowi „Inwentarza parafii Chamsk z roku 1873”, który przechowywany jest w archiwum parafii p.w. św. Floriana w Poniatowie.
– Pracuję nad historią Poniatowa (…) Z tej racji, że przyjąłem taką koncepcję, żeby ta historia bardziej nas łączyła niż dzieliła, silne akcenty składam i kieruję w stronę ludzi, którzy tę historię tworzyli. Poruszam i przywołuję różnego rodzaju legendy, anegdoty z tym związane, legendy powstania Chamska, rodu Bolestów – opowiadał Oryl.
Uczestnicy spotkania promocyjnego oprócz tego, że mogli wysłuchać informacji o najnowszej publikacji, mogli ją także bezpłatnie otrzymać.
Agnieszka Orkwiszewska

Dodaj komentarz