
Ewa Marcińczak
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
W tegoroczne majowe święta na pewno wyróżniać się będzie jedna z wiosek w gminie Lubowidz – a mianowicie wieś Mleczówka. Tutaj z inicjatywy Małgorzaty Markowskiej, dyrektorki miejscowej szkoły podstawowej, we współpracy z Agnieszką Bartnicką, prezeską miejscowego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Bliżej Siebie” postanowiono udekorować każdy dom biało-czerwoną flagą.
Inicjatorzy materiał kupili, a miejscowe krawcowe, Anna Kowalczyk i Dorota Niedbalska uszyły z niego kilkadziesiąt flag. Uszyte flagi zostaną bezpłatnie rozdane przez uczniów z SP w Mleczówce mieszkańcom wsi. Jedynym warunkiem otrzymania flagi jest zobowiązanie, że w dniu święta zawiśnie ona na domu.
W ten oto prosty sposób w majowe święto zamanifestowany zostanie patriotyzm i duma z narodowych barw. Jednocześnie akcja ta posłuży kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych zarówno u dzieci jak i wśród dorosłych . A taki właśnie cel przyświeca i działalności szkoły i działalności Stowarzyszenia.
Jako Święto Pracy, dzień 1 maja jest obchodzony w Polsce już od 1890 r. Ale to także święto, w którym Kościół czci osobę św. Józefa – patrona robotników. Podkreśla ono szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. Święto jest jednym z najnowszych w Kościele katolickim, a zostało ustanowione w 1956 r. przez papieża Piusa XII. W Polsce jest ok. 270 świątyń pod wezwaniem św. Józefa, w tym jedna w naszej, żuromińskiej Syberii – Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Józefa. A 1 maja 2004 roku flaga Unii Europejskiej po raz pierwszy powiewała razem z flagą Polski…
2 maja jest obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Warto pamiętać, że w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.
Święto Narodowe 3 Maja to święto Konstytucji, która została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Po drugiej wojnie świętowanie tego dnia było zakazane aż do roku 1990, kiedy 6 kwietnia Sejm ponownie je przywrócił.
Konstytucja 3 Maja szybko stała się symbolem niepodległości i niezależności Polski bez względu na sytuację wewnętrzną kraju i niebezpieczeństwa zewnętrzne. Tak jest do dziś. Możemy dać temu patriotyczny wyraz – wywieszając narodową flagę.
Dodaj komentarz