
Adam Ejnik
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Gminy powiatu żuromińskiego to jedne z najbiedniejszych gmin w Polsce. Ranking taki ogłosił portal samorzad.pap.pl. Dziennikarze, tworząc ranking, uwzględnili dochód z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
W rankingu najlepiej wypadła gmina Kleszczów ze współczynnikiem 33560, 89 PLN na jednego mieszkańca. Najbogatsza gmina w powiecie żuromińskim – Żuromin jest sklasyfikowana na 1553. miejscu z dochodem 864,26 PLN na mieszkańca!
[b]Dochody naszych gmin[/b]Inne gminy naszego powiatu wypadają jeszcze gorzej. Około dwutysięcznego miejsca mamy jeszcze dwie gminy Bieżuń (738,37 PLN) oraz Kuczbork –Osadę (694,39), 2290. jest Lubowidz (597,45), ale już gminy Siemiątkowo i Lutocin znajdują się na samym końcu rankingu, mając dochód kolejno 503,21 oraz 494,79 PLN.
Warto dodać, że najbiedniejsza gmina w Polsce to Łukowica z dochodem 343,59 PLN na głowę.
[b]Najgorzej z miast powiatowych[/b]Przyjrzeliśmy się również naszym sąsiadom, których miasta leżą w podobnej strefie geoekonomicznej co Żuromin.
Nasza najbogatsza gmina blado wypada w rankingu w porównaniu do miast sąsiednich powiatów. Żuromin ma najmniejszy dochód spośród tych miast. Mława zajmuje w rankingu 486. miejsce, Sierpc 510, Rypin 829, Działdowo 891, Brodnica 1272.
[b]Równać do najlepszych[/b]Najlepiej w rankingu wypadła gmina Kleszczów z ogromnym dochodem ponad 33 tysiące złotych na mieszkańca. Z pewnością każdy z naszych burmistrzów czy wójtów chciałby operować takimi dochodami. Nie ma jednak na naszych terenach pokładów węgla brunatnego czy świetnie prosperującej elektrowni Bełchatów. Trudno też równać się naszym gminom z Krynicą Morską oraz Nowym Warpnem – niewielkimi nadmorskimi gminami, które olbrzymie dochody czerpią z turystyki.
Jednak już kilku gminom z czołówki rankingu warto się z uwagą przypatrywać. W większości z nich utworzone zostały specjalne strefy ekonomiczne, dzięki czemu na ich terenach ciekawe zakłady produkcyjne, kompleksy przemysłowe. Taka strategia z pewnością wpłynęłaby zarówno na bogactwo gmin jak i spadek bezrobocia w regionie.
Dodaj komentarz