
Wiesław Paszta
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Wśród zaproszonych gości starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, prezes bieżuńskiego stowarzyszenia Henryk Grześkiewicz, przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Wiktor Mieszkowski, towarzyszyły im małżonki, dyrektor Muzeum Wsi w Sierpcu Jan Rzeszotarski, Żuromińska Grupa Historyczna, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Bieżunia i okolic.
– W różnorodności jest piękno i siła. Tematyka naszego ostatniego Zeszytu potwierdza tę regułę i daje podstawę do znalezienia przez Czytelnika artykułów, które swoim charakterem doskonale wpisują się w bieżuńskie wydawnictwo, a są przy tym ciekawe i tematycznie bogate, od typowo historycznych, przez publikacje wspomnieniowe, do historycznych, Tak w słowie wstępnym od redakcji prezentuje 28. Zeszyt Andrzej Szymański – burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń.
Faktycznie mamy tu zarówno rysy historyczne jak i społeczne. Czytamy o sowieckiej grupie desantowej „Jack” działającej na naszym terenie. Jej historię krótko przypomniał i opisał w Zeszycie Stanisław Szczitinin, a o Kazimierzu Dyksińskim ps. „Kruczek”- od 1945 roku członku oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej wspomina Jacek Pawłowicz. Ród Sierpskich, Gąsiorów i Gąsiorowskich opisał Paweł Bogdan Gąsiorowski zajmujący się od wielu lat genealogią. Inwentarzem Dóbr Bieżuńskich zainteresował się Jerzy Piotrowski. Z zapisów możemy się dowiedzieć, że we wsi Chamsk, jak wynika z “Inwentarza Stayni Obory y innego Drobu folwarcznego jest wypustek siwy łysy -1, czy nieuczek siwy dwulatek 1”. Nie brakuje też artykułu o miłościach i pasjach Stefana Gołębiowskiego. Zeszyt nr 28 to pasjonująca lektura, którą polecamy wszystkim, którym historia naszej Małej Ojczyzny jest bliska. Zeszyt ten powinien znaleźć się w szkolnych i gminnych bibliotekach.
Miłym akcentem tego spotkania było odsłonięcie makiety pałacu Zamoyskich, którą wykonał Bartosz Grześkiewicz. – Mamy nadzieję, że kiedyś popadający w ruinę pałac odzyska swoja świetność – podsumował Henryk Grześkiewicz – prezes bieżuńskiego Stowarzyszenia, umieszczając na koronie pałacu makiety małą biało-czerwona flagę.
Sponsorem wydania 28. Zeszytu była firma „Cedrob”.
Wip
Dodaj komentarz