
Kacper Czerwiński
k.czerwinski@kurierkurierzurominski.pl
Plany dotyczące rewitalizacji Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu sięgają 2009 roku, kiedy placówka została Oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wcześniej należało ono do Miasta i Gminy Bieżuń. O przejęciu instytucji zadecydowały głównie czynniki ekonomiczne. Bieżuński samorząd z trudem radził sobie z finansowaniem placówki. Sierpecki skansen jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego. Przygotowana wówczas „Dokumentacja projektowo- kosztorysowa modernizacji i adaptacji na cele wystawiennicze obiektów wchodzących w skład Muzeum Małego Miasta wraz z usługami towarzyszącymi” nie znalazła kontynuacji w pracach budowlanych, które pokrzyżowało tzw. janosikowe. Ze względu na dochody z podatków, które przekraczały wskaźniki zawarte w ustawie, województwo mazowieckie musiało wpłacić do bużetu państwa nadwyżkę. Pieniądze z janosikowego trafiły do rezerwy celowej, z której finansowana jest subwencja ogólna. Plany i marzenia trzeba było odłożyć na jakiś czas.
[b]Przełom[/b]Po blisko siedmiu latach sprawa nabrała tempa. Pozyskano środki na aktualizację dokumentacji. Cały proces zakończył się 8 grudnia. Karton z dokumentami jest naprawdę duży. Droga do uzyskania pozwolenia na budowę nie była łatwa. Projektanci musieli między innymi uzyskać zgody od Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), Mazowieckiego Konserwatora Zabytków czy Państwowej Straży Pożarnej. Wszystko jest przygotowane tak, aby móc ubiegać się o środki zewnętrzne. Wójewódzki samorząd czeka na nowy nabór wniosków. Szacowana wartość inwestycji to kilka milionów złotych.
[b]Pięć budynków muzealnych[/b]O planowanej inwestycji opowiedział nam Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. – Projekt zakłada rewitalizację pięciu budynków należących do muzeum- mówi Piotrowski. Obecny budynek MMM, który mieści się przy ulicy Stary Rynek 19 zmieni swoje przeznaczenie. Aktualnie znajdują sie w nim wystawy stałe, sala wystaw czasowych i pomieszczenia biurowe. Po rewitalizacji budynek będzie miał charakter wyłącznie ekspozycyjny. – Wracamy do pierwszego podziału- mówi Jerzy Piotrowski. – Zrekonstruujemy tu gabinet oraz wnętrza mieszkalne(sypialnię, kuchnię, salon i jadalnię) lekarza z małego miasteczka – dodaje kierownik. Na piętrze zostaną zmodernizowane gabloty, oraz powiększy się przestrzeń ekspozycji. Zwiedzający będą mogli zobaczyć tam wystawę pod tytułem „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”. Kolejnym budynkiem, który zmieni swoje oblicze będzie tak zwana była biblioteka ( przy ulicy Zamkowej 2). Mieszkał tam kiedyś dr Antoni Wolski. Budynek powstał w 1902 roku. Przez dwadzieścia lat swoją siedzibę miało tam Muzeum Małego Miasta ( do 1994 roku). W jego wnętrzu znajdzie się wyposażona w profesjonalny sprzęt multimedialny oświatowa sala wystaw czasowych, w której będą odbywać się wszystkie muzealne uroczystości. W „byłej bibliotece” będzię również kasa, serwerownia oraz sklep z pamiątkami i wydawnictwami. Na piętrze znajdą się pomieszczenia administracji. Trzeci budynek to drewniany spichlerz. Muzealnicy chcą w nim zrekontsruować stare, charakterystyczne dla małych miasteczek warsztaty rzemieślnicze. Czwarty obiekt poddany rewitalizacji to dom Stefana Gołębiowskiego. Tu odtworzony zostanie gabinet ostatniego XIX-wiecznego burmistrza Bieżunia Józefa Blocha, wnętrza mieszkalne bieżuńskiego poety oraz licząca ponad 8 tysięcy woluminów biblioteka Stefana Gołębiowskiego. – Ostatnim obiektem, którego planujemy modernizację, jest budynek gospodarczy, w którym zaplanowano toaletę publiczną, kotłownię olejową oraz magazyn. Projekt zakłada również zagospodarowanie zieleni na całym terenie.- opowiada Jerzy Piotrowski – Chciałbym aby udało się wszystko zrobić w ciągu najbliższych dwóch lat- mówi Jerzy Piotrowski. – Czekamy na nowy nabór wniosków współfinansowanych przez Unię Europejską- kończy kierownik Muzeum. Do tematu z pewnością będziemy wracać.

Dodaj komentarz