
Jerzy Piotrowski
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Do przełomu listopada i grudnia miłośnicy historii regionalnej poczekać będą musieli na kolejny, 29. numer Bieżuńskich Zeszytów Historycznych. Trwają intensywne prace redakcyjne oraz korekty. Redaktorzy wraz z ośmioma Autorami przygotowują kolejną ponad trzystustronicową porcję niezwykle ciekawych materiałów dotyczących mało znanych kart z przeszłości Bieżunia, Żuromina i regionu. Wartym podkreślenia jest fakt rozpoczęcia współpracy Kolegium Redakcyjnego BZH z członkami Żuromińskiej Grupy Historycznej, którzy zadebiutują na łamach wydawnictwa jako Autorzy.
Co w Zeszycie
Nowy Zeszyt zawierać będzie opracowany przez Jerzego Piotrowskiego tekst źródłowy zaczerpnięty ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, dotyczący oczynszowania przeprowadzonego przez Andrzeja Zamoyskiego w swoich dobrach w latach 1760 – 1777, prace historyczne omawiające przywileje lokacyjne Bieżunia i Żuromina autorstwa Stefana Przewalskiego i Marcina Jabłońskiego, biogram pióra Adama Ejnika omawiający postać ks. Ignacego Charszewskiego oraz reprint jego pracy zatytułowany „Kościół i cudowny obraz Matki Boskiej w Żurominie” z 1904 roku. Tadeusz Manista przybliży Czytelnikom postacie powstańca styczniowego Franciszka Steckiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej, ułana Kazimierza Kąpińskiego, członka Polskiej Organizacji Zbrojnej Wacława Leszczyńskiego, wspomnienia Kazimierza Manelskiego dotyczące obławy pod Dębskiem i mordu na szosie sierpeckiej z 8 lipca 1944 roku, Marii Bendelewskiej dotyczące również czasów II wojny światowej, relację Andrzeja Asztemborskiego o bombardowaniu Krukowca oraz historię trzech lotników RAF-u, którzy ukrywali się podczas wojny w Siemcichach we wspomnieniu Tekli Kąkol. Wiktor Mieszkowski opowie o twórczości Stefana Gołębiowskiego, publikując swoją pionierską, obronioną w 1972 roku na Uniwersytecie Gdańskim, pracę magisterską na tan temat. Kolejny członek ŻGH, Marek Oryl, przedstawi w czterech odsłonach historię dworów w Chromakowie oraz Poniatowie, a także losy ich właścicieli. Jego autorstwa są też trzy kolejne prace z historii Poniatowa: o Zygmuncie Werdenowskim – nauczycielu, wychowawcy i żołnierzu, Aleksandrze Słomczewskim – członku POZ i więźniu Auschwitz oraz egzekucji przez Armię Czerwoną w dniu 19 stycznia 1945 roku 14 Ukraińców służących w Wehrmachcie. Stefan Marek Chrzanowski odtworzy historię tragicznych dni 3 i 4 września 1939 roku, kiedy oddziały Luftwaffe dokonały zbombardowania Radzanowa. Adam Ejnik spróbuje rozwikłać zagadkę powojennej śmierci polskiego oficera Czesława Olszlegiera z Żuromina. W końcowej części Zeszytu znajdzie się interesujący artykuł Marcina Jabłońskiego dotyczący tajemnicy katastrofy lotniczej pod Straszewami z 1987 r.
Planowana promocja wydawnictwa odbędzie się na początku grudnia 2015 roku.
Nieco wcześniej, bo 25 listopada, podczas uroczystej, Jubileuszowej Gali wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XX Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego organizowanego przez muzeum w Bieżuniu od roku 1995, zostanie zaprezentowany kolejny tomik wierszy laureatów Konkursu z lat 2011 – 2015, wzbogacony grafikami Urszuli Piotrowskiej. Koneserzy dobrej poezji na pewno będą usatysfakcjonowani jego zawartością stworzoną przesz młodych adeptów tej trudnej sztuki z całego Mazowsza.
[ewydanie][quote=Podziel się informacją] Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url] [/quote]

Dodaj komentarz