
Miejsce piękne, z bogatą historią. Według niektórych źródeł to właśnie we wnętrzach bieżuńskiego pałacu kanclerz Andrzej Zamoyski redagował kodyfikację prawa Rzeczypospolitej. Majątek miał wielu właścicieli na przestrzeni lat. W 1991 roku pałac z przyległym parkiem (12 ha) nabył Antoni Cassel Kokczyński i jego bratanek Tomasz Kokczyński. Nowi właściciele rozpoczęli jedynie skromny remont, który nigdy nie został skończony. Budynek był natomiast regularnie rozkradany. Tylko w okresie ostatnich 10 lat Mazowiecki Konserwator Zabytków interweniował w sprawie pałacu kilkanaście razy. Dwukrotnie występował do prokuratury o wszczęcie postępowania z art. 110 ustawy z dnia 23 lipca 2013 r. O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ze względu na brak zabezpieczenia zabytku w należyty sposób przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Zespół pałacowy i założenie obronne w Bieżuniu jako wyjątkowy na terenie Mazowsza przykład rezydencji został wpisany do rejestru zabytków województwa warszawskiego 5 maja 1960 roku pod numerem 48. Obecnie jest to numer A-89 rejestru zabytków województwa mazowieckiego.
Właściciele chcą oddać udziały.
Mieszkająca w Wielkiej Brytanii spadkobierczyni, która jest właścicielką 60 % nieruchomości, chce przekazać swoje udziały miastu. Pozostałe 40 % będzie na sprzedaż. Posiadający je Tomasz Kokczyński wyraził chęć sprzedaży. – To wspaniała informacja- komentuje Andrzej Szymański burmistrz Bieżunia. O sprawie został poinformowany marszałek Adam Struzik. Burmistrz Bieżunia, ma spotkać się ze Struzikiem w marcu. Urząd miejski liczy na wsparcie wojewódzkiego samorządu. Gmina Bieżuń nie byłaby w stanie sama odkupić udziałów ani utrzymać pałacu. Wspólnie jest to możliwe. Kilka lat temu sporządzono operat szacunkowy dla całej nieruchomości. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że biegły wycenił wtedy posiadłość na 1 200 000 złotych. 40% tej kwot to 480 tysięcy złotych. Nie wiadomo czy obecny właściciel nie zażąda więcej. Zakładając jednak pozytywny scenariusz, to kwota prawie pół miliona złotych nie powinna być dużym wysiłkiem dla budżetu Mazowsza.
Muzeum Konstytucji 3 maja
– Moim marzeniem jest, żeby w pałacu powstało muzeum Konstytucji 3 maja.- mówi Andrzej Szymański. – Widzę te nowoczesne sale i młodzież odwiedzającą to miejsca- dodaje Szymański. Burmistrz Bieżunia podchodzi do sprawy z wielkim entuzjazmem. Czy udzieli się on również marszałkowi Adamowi Struzikowi? Do sprawy wrócimy po spotkaniu marszałka z burmistrzem.

Dodaj komentarz