
– Od dwóch lat mamy taką sytuację, że woda z wodociągów oferowana przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne jest oceniona jako przydatna do spożycia – mówi dyrektor żuromińskiego sanepidu Agnieszka Cyran.
W minionym roku sanepid pobrał 38 próbek do oceny jakości wody. Na terenie powiatu żuromińskiego w 2018 r. pod nadzorem PPIS znajdowało się 19 wodociągów publicznych: – Wodociągi o produkcji 101 – 1000 m3/dobę: Bieżuń, Sławęcin, Kuczbork, Zielona, Nowa Wieś, Lubowidz, Mleczówka, Sinogóra, Zieluń, Straszewy, Lutocin, Siemcichy, Siemiątkowo, Krzeczanowo, Poniatowo, Dębsk, Chamsk, Raczyny) oraz wodociągi o produkcji 1001 – 10000 m3/dobę: Żuromin. – Każdy wodociąg oceniony został więc dwa razy – mówi Cyran. Jak dodaje, zdarzyły się jednorazowe przekroczenia krótkotrwałe, zdarzyły się w 14 przypadkach w 8 wodociągach. – Ponowne badania nie potwierdziły tych przekroczeń – informuje inspektor.
W ramach nadzoru nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przeprowadzono 19 kontroli urządzeń wodociągowych, które nie wykazały nieprawidłowości. Pobrano do badań laboratoryjnych 102 próbki wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, 10 próbek ciepłej wody w celu wykrycia bakterii Legionella sp. oraz 1 próbkę wody powierzchniowej na rzece Wkrze. Ponadto w ramach badań zleconych pobrano dodatkowo 71 próbek wody. W minionym roku sporządzono ogółem 38 ocen jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda ze wszystkich nadzorowanych wodociągów została oceniona jako przydatna do spożycia przez ludzi.
Dodatkowo dlatego, że w 2018 r. na terenie powiatu funkcjonowało kąpielisko na rzece Wkrze w Brudnicach, z rzeki pobrano zgodnie z harmonogramem 4 próbki wody. Na podstawie uzyskanych sprawozdań z badań wydano 4 bieżące oceny jakości wody, stwierdzające przydatność wody do kąpieli. Informacje o jakości wody w kąpielisku umieszczane były zarówno w serwisie kąpieliskowym jak i na terenie kąpieliska.
AO
Dodaj komentarz