
– To ważny element komunikacji – mówi komendant policji w Żurominie insp. Witold Lemański. Jak wynika z policyjnych statystyk, jest ona coraz częściej używana w sygnalizowaniu policji zdarzeń i zagrożeń występujących w terenie.
– Dzikie wysypiska śmieci, to mieszkańcom bardzo przeszkadza – podał przykład podczas ostatniej policyjnej debaty o bezpieczeństwie, jaka odbyła się 28 listopada w MGOK w Bieżuniu. Poinformował, że w przypadku zgłaszania właśnie takich miejsc nielegalnego składowania śmieci, policja przekazuje te informacje samorządom, a wówczas władze danej gminy bardzo szybko interweniują i teren zostaje uprzątnięty.
– Cel krajowej mapy to poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w działanie policji, jak również dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań policji do tych wskazań, które płyną do policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To również wymiana informacji miedzy społeczeństwem a policją o wszystkich występujących zagrożeniach. Bo nie tylko społeczeństwo przekazuje treści, ale załącza filmy, zdjęcia, aby był to też materiał dowodowy – mówi Lemański.
Według danych od września 2016r. policja otrzymała już 1577 zgłoszeń za pomocą KMZB, z czego potwierdzonych było 35, przekazanych poza policję – 24. Zgłoszeń potwierdzonych i wyeliminowanych było 685, niepotwierdzonych 800, a tych zgłoszonych dla żartu/pomyłki – 32. Zgłoszenia potwierdzone stanowią 47 %, zaś niepotwierdzone 51 %.
W samym 2019r. za pomocą mapy wypłynęły 433 zgłoszenia. Potwierdzono 35 z nich, do innych służb i instytucji przekazano 13. Potwierdzono i wyeliminowano 165 zdarzeń, nie udało się potwierdzić 204, a 15 zakwalifikowano jako pomyłkę/żart. Wynika z tego, że zgłoszenia potwierdzone stanowią 49 %, a niepotwierdzone 47 %.
– Zgłoszeń jest bardzo dużo, np. jest dużo dotyczących Bieżunia i ul. Sierpeckiej, gdzie kierowcy jadą nawet 120/130 km/h. Tego oczekują mieszkańcy, żeby w tym miejscu policja była. Mamy tu dużo zatrzymań i utraty prawa jazdy – podkreśla Lemański.
Z policyjnych danych wynika, że 439 wszystkich zgłoszeń (28 proc. wszystkich zgłoszeń od 2016r.) do KMZB dotyczy właśnie przekroczenia prędkości. – Szacunek dla społeczności lokalnej, że jest czujna. My się cieszymy, że pomaga nam eliminować wszystkie zagrożenia, które się pojawiają – komentuje komendant.
Drugim najczęstszym zagrożeniem zaznaczanym na mapie jest spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (413 przypadków), a następnymi: nieprawidłowe parkowanie (192 zgłoszenia), używanie środków odurzających (118 zgłoszeń), niewłaściwa infrastruktura drogowa (76 zgłoszeń), dzikie wysypiska śmieci (75 zgłoszeń). Na mapie zaznaczano też 52 razy zjawisko wałęsających się psów, nieprawidłową organizację ruchu (39 zgłoszeń), akty wandalizmu (30 zgłoszeń) i nielegalne rajdy samochodowe (19 zgłoszeń).
AO

Dodaj komentarz