
Maciej Zaremba
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Złota podkowa na niebieskim tle oraz zielony pagórek z wijąca się wstęgą rzeki – taką propozycję herbu przedstawił mieszkańcom gminy Lubowidz wójt Krzysztof Ziółkowski. Wójt jednocześnie czeka na propozycje i uwagi mieszkańców. Jak na razie są one bardzo pochlebne, choć trzeba przyznać, że na facebooku jeszcze niewiele osób zainteresowanych jest inicjatywą. Być może ta publikacja w Kurierze uaktywni społeczność gminy.
Kurier przyłącza się do inicjatywy lubowidzkiego urzędu, prosząc o wyrażenie swojej opinii na temat herbu dla Lubowidza.
Obok prezentujemy herb zaproponowany przez wójta Ziółkowskiego. „Herb gminy powinien być charakterystycznym symbolem wspólnoty samorządowej, musi otaczać go dostojeństwo i honor należny imponderabiliom – pisze wójt Ziółkowski – Ma on wyrażać wspólne dla mieszkańców gminy ideały, wartości i tradycję lokalną. Aby herb mógł zostać przez Radę Gminy przyjęty, jego projekt musi uzyskać pozytywną opinię Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Prawo wymaga, aby herb zachował zgodność z zasadami sztuki heraldycznej oraz uwzględniał historyczną przeszłości terytorium gminy, czyli żeby był historycznie i heraldycznie uzasadniony. W proponowanym projekcie staropolski herb rodowy Jastrzębiec, przedstawiający umieszczoną na tarczy błękitnej złotą podkowę ze złotym krzyżem kawalerskim, wzbogacony został elementem zielonego pagórka przeciętego poziomo wijącą się wstęgą rzeki. Odwołanie się do Jastrzębca, herbu rodziny Lubowidzkich, nawiązuje do nadania w 1531 r. Lubowidzowi praw miejskich. Zielony pagórek to symbol rolniczo-leśnego charakteru gminy, odwiecznych borów wspominanych w źródłach historycznych, od których swoją nazwę zapewne wywodzi Zieluń. Błękitna wstęga rzeki to podkreślenie znaczenia Wkry malowniczo przepływającej przez gminę, łączącej leżące nad nią miejscowości. To także symbol odwiecznej pograniczności tych terenów. Opis proponowanego herbu, w heraldyce nazywany blazonowaniem brzmiałby tak: Na tarczy hiszpańskiej, w polu błękitnym podkowa złota na opak, ze złotym krzyżem kawalerskim po środku umieszczonym, pod nią w podstawie pagórek zielony przecięty w pas wijącą się, błękitną wstęgą rzeki.”
Dodaj komentarz