ŚMIERTELNIE GROŹNE DOPALACZE

ZDROWIE\ Żuromiński sanepid po raz kolejny prowadzi w powiecie akcję informacyjną dotycząca dopalaczy. Dlaczego są groźne, bardziej niż narkotyki? Jakie skutki wywołuje ich spożycie? Przeczytajcie porady i informacje.

Ang. designer drugs/narkotyki projektowane/ inaczej “smarty”, to określenie różnych substancji pochodzenia roślinnego lub syntetycznego o zbliżonym do narkotyków działaniu: relaksującym, stymulującym lub halucynogennym. Są legalnie sprzedawane w tzw. smart shopach lub za pośrednictwem stron internetowych.

[b]Legalne – więc o co tyle szumu?[/b]

Legalne wcale nie oznacza bezpieczne. W składzie chemicznym aktualnie sprzedawanych dopalaczy znajdują się substancje, które dotychczas nie zostały przebadane, a co za tym idzie nie ma ich na liście substancji kontrolowanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Ciągła ewolucja składu chemicznego dopalaczy powoduje wymykanie się kolejnych produktów spod kontroli prawnej.

Czy spróbowałbyś muchomora czerwonego, rtęci, ołowiu, pestycydów? Instynkt podpowiada, że wszystkie te substancje są trujące. Zdaj sobie sprawę, że są składową wielu dopalaczy.

Konstruowanie dopalaczy odbywa się analogicznie do leków. Jednak zanim dany lek trafi na rynek poddawany jest testom, w celu stwierdzenia skutków ubocznych. W przypadku dopalaczy takich testów nie ma. Nowy skład chemiczny i opis spodziewanego efektu działania, to jedyne kryteria jakie spełnia dopalacz przed zapakowaniem i wypuszczeniem na rynek.

Skład dopalaczy jest nieznany użytkownikowi, a często nawet sprzedawcy. W nowo tworzonych produktach znajdują się śmiertelnie niebezpieczne substancje. Dodatkowo wiele zanieczyszczeń chemicznych potęguje szkodliwość dopalaczy.

Produkty o tej samej nazwie mogą różnić się rodzajem i stężeniem substancji psychoaktywnych. W przypadku zatrucia lekarze, nie wiedząc, z jaką substancją mają do czynienia, często okazują się bezsilni.

Różny skład produktu o tej samej nazwie sprawia, że nigdy nie można przewidzieć reakcji organizmu. To, co u jednych powodowało zatrucie, u innych może prowadzić nawet do śmierci.

Na opakowaniach widnieje zazwyczaj napis: “Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, choć właśnie z taką intencją dopalacze są produkowane i sprzedawane!

Jeśli podejrzewasz, że w danym sklepie sprzedawane są dopalacze, albo znajdziesz stronę internetową oferującą te produkty, zadzwoń: 800 060 800 – całodobowa bezpłatna infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie dopalaczy.

[b]Co grozi osobom sprzedającym dopalacze?[/b]

Jeśli sąd udowodni komuś, że sprzedając dopalacze, narażał zdrowie i życie ludzkie, osoba ta może otrzymać wyrok od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprzedawcy dopalaczy muszą się liczyć z kara pieniężną – od 20 tys. do nawet 1 mln zł!

Objawami zatrucia dopalaczami są: zaburzenia świadomości, śpiączka, nadciśnienie, zwiększony rytm serca, arytmia, podwyższenie temperatury ciała, odwodnienie organizmu, może dojśc również do zaburzenia podstawowych czynności życiowych. Działania lekarzy zmierzają wtedy do sztucznego ich podtrzymywania do czasu aż zatrucie minie. Nie ma gwarancji, że organizm to przetrwa. W konsekwencji następuje śmierć.

Dopalacze uzależniają psychicznie i fizycznie, uszkadzają narządy ciała i zabijają.

[b]Nie ryzykuj, wybierz życie![/b]

Jeśli zauważysz, że ktoś z grona Twoich znajomych zatruł się dopalaczami – działaj!

Wezwij karetkę pogotowia lub jeżeli to konieczne udziel pierwszej pomocy przedmedycznej – liczy się każda sekunda! Zawiadom kogoś dorosłego, pomoże Ci w podjęciu skutecznej pomocy. Zachowaj przy sobie opakowanie dopalacza, przekaż je lekarzowi. Nie podawaj żadnych leków, uniemożliw sięganie po alkohol lub inne środki.Pod żadnym pozorem nie pozwól tej osobie by prowadziła pojazdy mechaniczne.

Branie dopalaczy może zetrzeć je z Twojego obecnego życia i przyszłości. Stracisz zdrowie, rodzinę, przyjaciół, miłość. Wszystko co jest dla Ciebie ważne zastąpią dopalacze. Nie musi tak być. Skorzystaj z pomocy zanim będzie za późno.

Oprac. Justyna Lewalska

[b]800 060 800[/b]

Bezpłatna, całodobowa infolinia

Głównego Inspektora Sanitarnego

[b]801 199 990[/b]

Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki-Narkomania, czynny codziennie w godz. 16-21.

[b]116 111[/b]

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny codziennie w godz. 12-22.

Pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz

[b]800 12 12 12 [/b]

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 -20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić nr kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

[b]Osoba pod wpływem dopalaczy zachowuje się i wygląda w specyficzny sposób.

5 prostych objawów:[/b]

– wściekła jak tygrys w klatce (agresja)

– czerwona jak burak (podwyższone ciśnienie krwi)

– gorąca jak piec (podwyższona temperatura ciała)

– sucha jak pieprz (sucha skóra)

– ślepa jak kret (poszerzone źrenice, brak reakcji na światło)

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.