
Ewa Marcińczak
Najwięcej zmian dokonało się tu w ostatnich latach. Szkoła może pochwalić się rozbudowanym placem zabaw, nowym nowoczesnym wielofunkcyjnym boiskiem oraz nowym ogrodzeniem. W ramach programu Radosna Szkoła wyposażono oddział przedszkolny i sale dla klas młodszych w meble i sprzęt (stoliki, krzesła, szafki, dywany) oraz gry i pomoce.
Tegoroczne lato przyniosło remont łazienek szkolnych, zmianę wyposażenia pokoju nauczycielskiego i nowe płytki na szkolnym korytarzu. Utworzono także miejsce na ognisko w kręgu z ławeczek. Jeszcze w tym roku, przed zimą, zbudowane będzie nowe szambo.
Od 3 lat szkoła realizuje projekty unijne. Dzięki środkom pozyskanym w ramach tych projektów znacznie wzbogaciło się zaplecze do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Między innymi zakupiono meble, skrzynię gimnastyczną , ławeczki gimnastyczne, czy materac gimnastyczny. W tym roku również zostanie zakupiony sprzęt komputerowy, magnetofon, mikroskop i wiele innych pomocy do realizacji zajęć w ramach aktualnie trwającego projektu dla klas IV-VI “Moja przyszłość”.
– Dzięki udziałowi w projekcie unijnym “Szkoła równych szans” uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość udziału w darmowym cyklu zajęć na basenie z nauki pływania oraz edukacyjnym wyjeździe w góry – mówi Małgorzata Markowska, dyrektorka szkoły, która uczy w tej szkole prawie 30 lat. – Uczniowie mogli ponadto uczestniczyć w zajęciach z korektywy wad postawy oraz dodatkowych lekcjach z jęz. polskiego i matematyki. W ramach aktualnie trwającego projektu dzieci biorące w nim udział otrzymają wsparcie z zajęć z jęz. angielskiego i przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a ponadto wezmą udział w dwóch darmowych wycieczkach do Torunia , Warszawy lub do Gdańska. W tym roku również zostanie zakupiony sprzęt komputerowy, magnetofon, mikroskop i wiele innych pomocy do realizacji zajęć w ramach aktualnie trwającego projektu dla klas IV-VI “Moja przyszłość”.
Ostatnio szkoła wnioskowała również o aplikację środków w wysokości 22 000 zł w ramach zwiększonej o 0.4% subwencji budżetu gmin. Pozyskane środki zaplanowano na doposażenie świetlicy i dostosowanie sal do potrzeb dzieci sześcioletnich.
Od października br. uczniowie objęci pomocą GOPSU otrzymywać będą zamiast słodkich bułek gorące zupy z pieczywem. Za niewielką opłatą posiłek ten będą mogli dostać także pozostali uczniowie. Zorganizowanie tej formy dożywiania możliwe będzie dzięki zapewnieniu przez gminę dowozu zupy do szkoły w termosach. Funkcję stołówki pełnić będzie jedna z sal lekcyjnych.
Na przeprowadzane działania i inwestycje składają się wszyscy: gmina, rodzice, sponsorzy. Z pieniędzy gminnych wymieniono drzwi i okna, potem dach. Cztery lata temu samorząd odnowił także elewację. Na budowę placu zabaw dla dzieci złożyli się rodzice. W tej szkole uczyli się przecież oni, a wcześniej dziadkowie. Teraz uczą się, bądź za chwilę będą się uczyć ich dzieci. Dla przykładu: zarejestrowany na portalu NK.pl Stanisław Sobiech wspomina wychowawcę Marcelego Donderowicza z lat 1946-1953.
Do tradycji należą już kiermasze organizowane przez Radę Rodziców przy okazji różnych uroczystości. Za środki uzyskane ze sprzedaży palm wielkanocnych, pisanek, ozdób choinkowych wykonanych przez uczniów tutejszej szkoły czy sałatek, ciast i ciasteczek przygotowanych przez ich mamy, dzieci pojechały na wycieczkę do Warszawy i doposażono plac zabaw.
Dużym problemem szkoły jest brak pomieszczenia szatni. Ubrania wierzchnie dzieci wieszają na wieszakach na korytarzu szkolnym. By zmienić tę sytuację, rodzice wraz z dyrekcją podjęli decyzję o zbiórce środków na zakup metalowych szafek dla każdego ucznia. Liczą też trochę na hojnych sponsorów – firmy, dla których 100 czy 200 zł nie będzie uszczerbkiem, a za które będzie można już kupić jedną szafkę dla dziecka. Wierzymy, że uda im się zdobyć potrzebne środki. I obiecujemy, nie zapomnimy o darczyńcach…

Dodaj komentarz