Na co zdecydują się mieszkańcy?

Na dwa dni przed planowaną weryfikacją zadań przez Komisję Konkursową Budżetu Obywatelskiego 2018 odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Władze miasta przedstawiły zasady głosowania i zgłoszone zadania. Od poniedziałku ruszyło głosowanie.

Paula Borkowska

p.borkowska@kurierzurominski

4 października w sali konferencyjnej żuromińskiego magistratu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2018. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku zwyciężyło zadanie polegające na odnowieniu harcówki mieszczącej się przy Zespole Szkół nr 1 w Żurominie. Do tegorocznej, trzeciej już edycji zakwalifikowano wszystkie zgłoszone zadania (9). Kwota, którą

przeznaczono na Budżet Obywatelski to 160 000 zł, z czego wartość jednego projektu nie może przekroczyć 120 000 zł. Warto wspomnieć, że w poprzednich edycjach BO mieszkańcy zgłosili łącznie 19 zadań, a w głosowaniu wzięło udział ponad 3 tysiące mieszkańców.

Głosować mogą wszyscy

Na początku spotkania burmistrz Aneta Goliat przedstawiła zmiany w sposobie głosowania. Dotychczas trzeba było wybrać tylko jedno zadanie, którym jesteśmy zainteresowani. W tym roku Żurominianie mogą oddać głos na dwa projekty. Zmienił się również zapis o wieku wyborcy. Do tej pory osoba głosująca musiała mieć ukończone 16 lat, obecnie jest on nieograniczony. Ważne aby osoba była mieszkańcem miasta Żuromin ( w ubiegłych latach wyborca musiał mieć meldunek w Żurominie). 9 października rozpoczęło się głosowanie. Głosy można oddawać w formie papierowej. Ankiety można ściągnąć ze strony internetowej żuromińskiego magistratu, bądź odebrać je osobiście w punktach głosowania. Miejsca te pozostają bez zmian – Urząd Gminy i Miasta w Żurominie i Żuromińskie Centrum Kultury ( w ŻCK zagłosować można również w sobotę).

9 propozycji

Zadań jest dziewięć. Każde z nich na pewno wniosłoby coś dobrego dla miasta. Głosowanie zakończy się 27 października, natomiast wyniki zostaną ogłoszone 10 listopada. Przypominamy listę projektów które zakwalifikowały się do głosowania:

Zadanie nr 1: Zewnętrzna siłownia plenerowa w parku przy ul. Lidzbarskiej – Zewnętrzna siłownia plenerowa służyłaby jako efektywne i zdrowe wykorzystanie czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Realizacji niniejszego projektu korzystnie wpłynęłaby na teren po renowacji i modernizacji parku. Siłownia posiadałaby prasę nożną, biegacze, koło Tai Chi, prasownik Plea, wioślarz, orbitrek, wahadło, wyciąg górny matę przerostową oraz ławkę narożną.

Zadanie nr 2: Cyfryzacja kina „TON” – Kino pozyskało w tym roku 30 tysięcy złotych na zakup projektora, zaś Rada Miejska zabezpieczyła dodatkowe 70 tysięcy na ten cel. Społeczność Żuromińska od lat odczuwa brak współczesnego kina. W ramach zadania zostałby zakupiony serwer do projektora oraz obiektyw.

Zadanie nr 3: Monitoring i oświetlenie bloków przy ulicy Wyzwolenia – Pomysł ten pozwoliłby na bezpieczne poruszanie się po ulicy, ochronę przed dewastacją i kradzieżami jak również wpłynąłby na estetykę osiedla (oświetlenie). – Ulica jest bardzo ruchliwa, mieszkańcy skracają sobie drogę i dojeżdżają do Biedronki właśnie tą drogą – mówi jedna z mieszkanek osiedla.

Zadanie nr 4: Dni Żuromina 2018 – Projekt ma na celu zapewnienie godnej oprawy muzycznej w wykonaniu gwiazd.

Zadanie nr 5: „Festiwal Smaków” – Żuromiński jarmark – to połączenie ze sobą tradycji i nowoczesności, starszych pokoleń z młodymi. Impreza ma na celu promowanie lokalnych smaków w połączeniu z dobrą zabawą. – Chciałbym, aby lokalni producenci mogli zaprezentować swoje produkty. – mówi pomysłodawca zadania Krystian Kucharski. – Mogłyby się odbyć na nim również warsztaty z carvingu prowadzone przez Mistrza Polski Juniorów w carvingu Adriana Jaworskiego oraz warsztaty kulinarne dla dzieci ze zwyciężczynią Master Chefa Juniora – dodaje.

Zadanie nr 6 : Rozbudowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie – Na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie znajduje się niewielki plac zabaw. Jest on dostępny również dla okolicznych mieszkańców a ponieważ plac na którym się znajduje jest rozległy, istnieje możliwość jego rozbudowy. Rozbudowa służyć będzie zarówno uatrakcyjnieniu zajęć sportowych w klasach I – III jak i mieszkańcom Żuromina. Plac zabaw miałby zostać wyposażony w: lokomotywę z wagonem, karuzelę, huśtawkę, bujak konny, bujak kącik, ławki, trampolinę ziemną oraz bezpieczną nawierzchnię. Natomiast plenerowa siłownia zawierać będzie 4 zestawy do ćwiczeń.

Zadanie nr 7: Aktywny wypoczynek w parku przy ul. Zielonej – Plenerowa siłownia oraz plac zabaw przy ulicy Zielonej miałaby na celu zapewnienie młodzieży, dzieciom i dorosłym przebywanie na świeżym powietrzu poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego. Atrakcyjność tego miejsca jest uzasadniona sąsiedztwem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w większości zamieszkałej przez rodziny z dziećmi

Zadanie nr 8: Modernizacja boiska treningowego na Stadionie Miejskim – Stadion Miejski potrzebuje modernizacji. Korzystają z niego zarówno mieszkańcy miasta jak i klub sportowy WKRA w którym zrzeszonych jest 200 osób. W ramach zadania przeprowadzony będzie montaż oświetlenia dla możliwości efektywnego wykorzystania obiektu, zakup 2 wiat stadionowych dla zawodników rezerwowych na 13 miejsc

Zadanie nr 9: Zakup 600 sztuk plastikowych siedzisk na trybunę Stadionu Miejskiego – Realizacja niniejszej inwestycji poprawi komfort uczestników imprez sportowych organizowanych na obiekcie. Poprawi również wizerunek Stadionu Miejskiego oraz Miasta Żuromin. Ponadto realizacja inwestycji sprawi, iż Stadion Miejski spełni jeden z wymogów licencyjnych Mazowieckiego Zarządu Piłki Nożnej, dotyczący odpowiedniej ilości indywidualnych miejsc siedzących dla rozgrywek IV ligi.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.