O KUCZBORSKICH WYKOPALISKACH

KSIĄŻKA\ Na rynku wydawniczym pojawiła się ostatnio książka Andrzeja Szeli, znanego w powiecie żuromińskim z prowadzenia wieloletnich wykopalisk archeologicznych. Nosi tytuł „Kuczbork-Osada. Nekropola z pogranicza starożytnych światów”.

To bogato ilustrowana publikacja, której wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jak pisze w przedmowie do publikacji dr Szela, to książka dotycząca Pogranicza, mająca na celu przybliżenie wiedzy o ciągle słabo rozpoznanym zakątku Mazowsza. Prezentuje wyniki badań wykopaliskowych pochodzących z silnie zniszczonego stanowiska w Kuczborku-Osadzie, badanego wykopaliskowo w latach 2006-2008.

Mimo niemal całkowitego zniszczenia, nekropola ta dostarcza niezwykle ważnych materiałów zmieniających nasza wiedzą o tej do niedawna zapomnianej części Mazowsza, w której wielu widziało jedynie pustkę osadniczą oddzielającą starożytne światy.

– Mam nadzieję, że jest to pierwsza z wielu planowanych monografii stanowisk z północnego Mazowsza, które zmienią znany nam obraz przemian kulturowych i trwałości osadnictwa w tej części Polski – pisze w przedmowie autor publikacji.

W rozmowie z nami podkreślił, że książka jest efektem trzyletnich wykopalisk, a potem żmudnej pracy mającej na celu opracowanie zebranego w ziemi materiału. Merytorycznie oceniona została wysoko w ministerstwie, ale trochę trwało, nim Szeli udało się pozyskać wsparcie na jej wydanie.

Opisywane w książce stanowisko, w chwili rozpoczęcia badań, było bardzo zniszczone. Pomimo tego w 2006r. udało się zbadać powierzchnię 6 arów i zadokumentować 54 obiekty archeologiczne. Badania te finansowały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Urząd Gminy w Kuczborku-Osadzie oraz Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich. Niestety, stanowisko w kolejnym roku uległo zniszczeniu, bowiem pozyskiwano tam piasek. Nowe wykopy zniszczyły kolejne obiekty archeologiczne, dlatego podjęto interwencję, w trakcie której archeolodzy odkryli kolejne obiekty archeologiczne. W 2008r. przebadano kolejnych 6 arów. Prace te pozwoliły udokumentować kolejnych 35 obiektów archeologicznych.

Jak podaje Szela w monografii, przez 3 lata badań na kuczborskiej ziemi udało się przebadać 15 arów. Opisano 93 obiekty archeologiczne związane z działalnością ludności kultury przeworskiej, wielbarskiej a także osadnictwem średniowiecznym i nowożytnym.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.