
Celem warsztatów była charakterystyka zjawiska przemocy wobec starszych, trudności i barier w diagnozowaniu i zgłaszaniu przemocy wobec starszych, a także pogłębienie wiedzy prawnej niezbędnej w pracy z osobą starszą doświadczającą przemocy.
Najpierw członkowie gminnych zespołów interdyscyplinarnych wysłuchali wykładu na temat przemocy wobec osób starszych i starszych niepełnosprawnych, a także współpracy służb w środowisku lokalnym. Omawiano też trudności i bariery w diagnozowaniu i zgłaszaniu przemocy w rodzinie wobec osób starszych, a także jak motywować się do pracy (wymiana doświadczeń i dobrych praktyk). Następnym etapem kilkugodzinnego szkolenia było seminarium na temat aspektów prawnych ochrony osób starszych doświadczających przemocy w rodzinie, izolacji sprawców, wykorzystania narzędzi prawnych do podejmowania interwencji prawnych, jak wygląda procedura umieszczenia w ZOL, DPS. Przekazano też informacje na temat procedury częściowego i całkowitego ubezwłasnowolnienia, a także pracy w procedurze Niebieskiej Karty.
Realizatorem szkolenia była „Fundacja Projekt Starsi” w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego finansowanego ze środków budżetu województwa mazowieckiego. Szkolenie prowadziła trenerka – specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i superwizorka przemocy w rodzinie, od 4 lat pracująca w warszawskim programie pomocy osobom starszym doświadczającym przemocy.
AO

Dodaj komentarz