
O interpelacji Wojciecha Rochny i Tomasza Budzicha pisaliśmy w numerze 13 „Kuriera”. Pisali oni, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej koronawirusem nastąpiło poważne załamanie w obszarze działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorstwa sektora MSP i osoby fizyczne. „Jako samorząd gminy mamy możliwość wsparcia przedsiębiorców niezależnie od działań osłonowych proponowanych przez rząd” – przekonywali radni, oczekując stosownych działań ze strony władz miasta. Pomoc ta miałaby polegać na zwolnieniu przedsiębiorców z opłaty podatku od nieruchomości zajmowanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz na umorzeniu opłat czynszowych dla obiektów wynajmowanych przez gminę. Radni proponują zwolnieniem objąć okres od marca do czerwca, z ewentualnym przedłużeniem terminu.
– Uważam, że należy pomóc lokalnym przedsiębiorcom, zwłaszcza tym drobnym, świadczącym usługi, którzy z dnia na dzień stracili dochód, a koszty np. wynajmu lokali muszą ponieść – mówił nam wówczas radny Budzich.
Przewodniczącej Rady Miejskiej odpowiedzi na interpelację udzieliła burmistrz Aneta Goliat. Jak poinformowała, zgodnie z „Ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”, to rada może wprowadzić (w drodze uchwały) za część roku 2020 zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencjach ekonomicznych. Również rada może przedłużyć (w drodze uchwały) wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020r., nie dłużej niż do dnia 30 września 2020r.
Burmistrz przypomina także, że na podstawie „Ustawy Ordynacja Podatkowa”, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może: odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Na dalsze decyzje samorządu w tej sprawie przedsiębiorcy musza zaczekać. Możliwe, że uchwała w sprawie zwolnień od podatków dla przedsiębiorców mających kłopoty z płynnością finansową zostanie podjęta podczas dzisiejszej sesji.
AO

Dodaj komentarz