
Przygotowania zaczęły się już w zeszłym roku. Miejscowy rzeźbiarz Jerzy Markowski przygotował replikę karniszyńskiego kościoła św. Stanisława, a kierownik Muzeum Małego Miasta Jerzy Piotrowski zaczął zbierać materiały do okolicznościowej publikacji. Udało się pozyskać środki na organizację uroczystości i wydanie książki z Urzędu Marszałkowskiego.
Teraz wszystko ma się już prawie ku końcowi. Z jednej strony wsi stanął już specjalny kamień z tablicą, przypominającą miejską historię Karniszyna. Z drugiej – kamień poświęcony pochodzącym z Karniszyna żołnierzom, walczącym w I i II wojnie światowej, a ufundowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Sama uroczystość odbędzie się w sobotę, 11 maja, a rozpocznie ją cięcie wstęgi przy wspomnianym kamieniu, traktującym o nadaniu praw miejskich. Potem odprawiona zostanie msza św. polowa. Po niej nastąpi poświecenie wykonanej repliki kościoła. Przygotowana jest też inscenizacja, którą zaprezentują członkowie Bieżuńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Przewidziane są m.in. wjazd jej członków na koniach, w strojach epokowych i odczytanie aktu nadania praw miejskich wsi.
W programie znalazły się też występ zespołu ludowego, kopanie torfu, występ bieżuńskiego Klubu Seniora oraz zespołu ludowego (w strojach zawkrzeńskich) z Lubowidza.
Podczas uroczystości będzie można nie tylko zjeść pyszną grochówkę czy żurek, ale też miejscowe wypieki – mieszkanki Karniszyna przygotowują bowiem własnej roboty ciasta. Będzie też wiejski chleb i napoje.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Bayera. Obchody przygotowuje Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, muzeum, radnym i sołtysem Karniszyna.
Patronem medialnym wydarzenia jest Kurier Żuromiński.
AO
Dodaj komentarz