Powiat. Matura była łatwa

Trwają egzaminy maturalne. Abiturienci szkół średnich mają za sobą język polski, matematykę i język angielski. Dziś mierzą się z wiedzą o społeczeństwie i fizyką. –Egzaminy z języka polskiego i matematyki były łatwe- komentują zgodnie uczniowie i nauczyciele.
Chwila tu� przed. Ogromne nerwy i zaczynamy. Egzamin z matematyki w LO

Adam Toruński

torunski.adam@gmail.com

Jak wynika z danych zgromadzonych w Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego w Żurominie do egzaminu maturalnego w powiecie żuromińskim przystępują w tym roku 442 osoby. 155 z nich ukończyło Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, 56 uczęszczało do Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu. Spośród 103 osób, które otrzymały świadectwa ukończenia szkoły w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie na podejście do matury zdecydowało się 98. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej wszyscy 124 absolwenci przystępują do tego egzaminu. Maturę pisze też 9 osób dorosłych, które wiedzę zdobywały w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Żurominie.

[b]Na początek polski[/b]

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie pisali w piątek 4 maja. Podczas trwającej 170 minut matury trzeba było rozwiązać test czytania ze zrozumieniem i napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Pierwsza część egzaminu nosiła tytuł „Wikipedia, czyli jeszcze nigdy…”, w drugiej uczniowie mogli popisać się umiejętnościami tworzenia tekstu odnoszącego się do III części ,,Dziadów” Adama Mickiewicza, mając za zadanie wyjaśnić symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu. Drugi temat wypracowania odnosił się do lektur: „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa i ,,Ludzie Bezdomni” Stefana Żeromskiego. Należało porównać postawy życiowe bohaterek tych utworów. Piszący dysponowali fragmentami powyższych dzieł. –Tematy te nie były trudne, więcej problemów mógł sprawić pierwszy, w którym wyjaśnienie symboliki było bardziej skomplikowane niż porównanie postaw. Z drugim powinni sobie poradzić wszyscy uczniowie – mówiła nauczycielka języka polskiego w jednej ze szkół średnich naszego powiatu. Na poziomie rozszerzonym, pisanym trzy dni później, wypracowanie odnosiło się do twórczości Jana Kochanowskiego i Agnieszki Osieckiej lub Idy Fink.

[b]Matematyka nie taka straszna[/b]

Na egzaminie z matematyki na piszących czekało 25 zadań zamkniętych, za poprawne rozwiązanie każdego z nich można otrzymać 1 punkt i 9 zadań otwartych wartych łącznie 25 punktów.

–Tegoroczna matura z matematyki była łatwa. Zadania należały do typowych, omawianych na lekcjach. Tylko jedno, związane z uzasadnieniem spełnienia nierówności mogło być dla piszących nieco trudniejsze. Obok niezbędnej wiedzy, wiele zadań wymagało przede wszystkim logicznego myślenia i pomysłowości. Mam nadzieję, że wyniki będą dobre– komentowała wicedyrektor i nauczycielka matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie Danuta Ryszewska.

–Egzamin był błahy, niezwykle prosty- mówili uczniowie klasy o profilu matematyczno-informatycznym w tejże szkole, po opuszczeniu sal egzaminacyjnych, często dużo przed końcem wyznaczonego czasu.

[b]Kolejne egzaminy[/b]

W środę egzaminowani przystąpili do nieobowiązkowej matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Wczoraj mierzyli się z językiem angielskim. Dzisiaj piszą testy z wiedzy o społeczeństwie i fizyki. Tegoroczne egzaminy maturalne potrwają do 25 maja. Codziennie przeprowadzane są też egzaminy ustne, których terminy ustalają poszczególne szkoły.

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.