
Adam Toruński
torunski.adam@gmail.com
Jak wynika z danych zgromadzonych w Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego w Żurominie do egzaminu maturalnego w powiecie żuromińskim przystępują w tym roku 442 osoby. 155 z nich ukończyło Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, 56 uczęszczało do Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu. Spośród 103 osób, które otrzymały świadectwa ukończenia szkoły w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie na podejście do matury zdecydowało się 98. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej wszyscy 124 absolwenci przystępują do tego egzaminu. Maturę pisze też 9 osób dorosłych, które wiedzę zdobywały w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Żurominie.
[b]Na początek polski[/b]Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie pisali w piątek 4 maja. Podczas trwającej 170 minut matury trzeba było rozwiązać test czytania ze zrozumieniem i napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Pierwsza część egzaminu nosiła tytuł „Wikipedia, czyli jeszcze nigdy…”, w drugiej uczniowie mogli popisać się umiejętnościami tworzenia tekstu odnoszącego się do III części ,,Dziadów” Adama Mickiewicza, mając za zadanie wyjaśnić symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu. Drugi temat wypracowania odnosił się do lektur: „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa i ,,Ludzie Bezdomni” Stefana Żeromskiego. Należało porównać postawy życiowe bohaterek tych utworów. Piszący dysponowali fragmentami powyższych dzieł. –Tematy te nie były trudne, więcej problemów mógł sprawić pierwszy, w którym wyjaśnienie symboliki było bardziej skomplikowane niż porównanie postaw. Z drugim powinni sobie poradzić wszyscy uczniowie – mówiła nauczycielka języka polskiego w jednej ze szkół średnich naszego powiatu. Na poziomie rozszerzonym, pisanym trzy dni później, wypracowanie odnosiło się do twórczości Jana Kochanowskiego i Agnieszki Osieckiej lub Idy Fink.
[b]Matematyka nie taka straszna[/b]Na egzaminie z matematyki na piszących czekało 25 zadań zamkniętych, za poprawne rozwiązanie każdego z nich można otrzymać 1 punkt i 9 zadań otwartych wartych łącznie 25 punktów.
–Tegoroczna matura z matematyki była łatwa. Zadania należały do typowych, omawianych na lekcjach. Tylko jedno, związane z uzasadnieniem spełnienia nierówności mogło być dla piszących nieco trudniejsze. Obok niezbędnej wiedzy, wiele zadań wymagało przede wszystkim logicznego myślenia i pomysłowości. Mam nadzieję, że wyniki będą dobre– komentowała wicedyrektor i nauczycielka matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie Danuta Ryszewska.
–Egzamin był błahy, niezwykle prosty- mówili uczniowie klasy o profilu matematyczno-informatycznym w tejże szkole, po opuszczeniu sal egzaminacyjnych, często dużo przed końcem wyznaczonego czasu.
[b]Kolejne egzaminy[/b]W środę egzaminowani przystąpili do nieobowiązkowej matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Wczoraj mierzyli się z językiem angielskim. Dzisiaj piszą testy z wiedzy o społeczeństwie i fizyki. Tegoroczne egzaminy maturalne potrwają do 25 maja. Codziennie przeprowadzane są też egzaminy ustne, których terminy ustalają poszczególne szkoły.

Dodaj komentarz