
Michał Osiecki
m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl
Rosario Lubowidz zdobyło brązowy medal Mistrzostw Polski
Największe triumfy w swojej historii w minionym roku święcił siatkarski klub Rosario Lubowidz. Mistrzostwa Polski w kategorii młodziczek rozgrywane w Tarnowie Podgórnym to zwieńczenie doskonałej postawy Rosario Lubowidz w całym sezonie. Podopieczne Marka Zielińskiego i Zbigniewa Margalskiego zdobyły brązowy medal krajowej imprezy. To największy sukces małego klubu z gminy Lubowidz. Nasze brązowe medalistki rywalizowały także w Mistrzostwach Polski kategorii kadetek. Tam Rosario odpadło w półfinale. Sam awans do tej fazy rywalizacji dla dwa lata młodszych zawodniczek to ogromny sukces i spora niespodzianka. Szkoleniowcy, kibice, rodzice i same zawodniczki mogą być zadowoleni z postawy w tym roku.
[b]Katarzyna Jędrzejewska w Orlen Lidze[/b]Wielką szansę na odniesienie sukcesu już w nowym roku będzie miała siedemnastoletnia Katarzyna Jędrzejewska. Ciężko przepracowany rok przyniósł efekty. Wychowanka Rosario Lubowidz awansowała w hierarchii drużynowej i została włączona do kadry pierwszego zespołu SK Bank Legionovii Legionowo. To pierwsza w historii zawodniczka pochodząca z powiatu żuromińskiego, która będzie reprezentować nas w najwyższej lidze siatkarskiej kobiet. Będziemy trzymali kciuki. Liczymy na kolejne kroki w zawodowej karierze: wywalczenie miejsca w pierwszej szóstce, a potem… A potem, kto wie.
Wychowanki Rosario w innych klubach – SMS PZSP Szczyrk i SK Bank Legionovia
Efektów znakomitego szkolenia Rosario ciąg dalszy. Urodzona w 1999 roku Marcelina Karpińska jest w kadrze Polski kadetek i gra w SMS PZPS Szczyrk. To dla młodej atakującej był znakomity rok, a zapowiada się, że kolejne będą jeszcze lepsze. Warto wspomnieć również, że inne zawodniczki tego klubu również zmieniły barwy i przygodę z siatkówką kontynuują w Legionowie. Są to Katarzyna Niderla, Milena Montowska, Paulina Sobolewska, Weronika Trzeciak i Natalia Mazurkiewicz. To niemal cała pierwsza drużyna Rosario. Karierze dziewczyn będziemy się bacznie przyglądać.
[b]Iskra Volley świętuje awans do III ligi[/b]To był także udany rok dla męskiej siatkówki w powiecie żuromińskim. Iskra Volley Zielona awansowała do III ligi siatkarzy. Zespół prowadzony przez Macieja Łebkowskiego uplasował się tuż za Iskrą Gózd, zajął drugie miejsce w rozgrywkach i dzięki temu zaliczył awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Założony cel został wykonany.
[b]Teodorczyk nowym zawodnikiem Dynamo Kijów[/b]Kariera wychowanka Wkry Żuromin nabrała niesamowitego tempa. Odkąd pod koniec 2009 roku podpisał on umowę z Polonią Warszawa wszystko dzieje się szybko. Żurominianin przyszedł do Lecha Poznań na początku 2012 roku, a w połowie minionego zmienił barwy. Jest zawodnikiem niezwykle utytułowanego wielokrotnego mistrza Ukrainy Dynamo Kijów, choć innych ofert dla niego nie brakowało. Parafował umowę na pięć lat. Warto zaznaczyć, że w nowej drużynie “Teo” gra w doborowym towarzystwie. Jego kolegami są m. in. Miguel Veloso, Younes Belhanda, Niko Kranjcar, Jeremain Lens czy Andrij Jarmolenko. Trenerem Dynama jest natomiast Sergiej Rebrow. To nazwiska uznane w świecie piłkarskim.
[b]Polonia Warszawa w Żurominie[/b]Jeśli jesteśmy już przy piłce nożnej należy wspomnieć o wydarzeniu, które zelektryzowało piłkarski powiat żuromiński. Już dawno na Stadionie Miejskim w Żurominie nie było takiej frekwencji na meczu IV ligi. Na trybunach zasiadło ponad pięciuset kibiców, a spotkanie ochraniała wynajęta grupa ochroniarska i policja z Żuromina oraz Płocka. Wszystko to ze względu na mecz z … Polonią Warszawa, która jeszcze niedawno grała w Ekstraklasie. Wkra Żuromin na tle utytułowanego rywala zaprezentowała się bardzo dobrze. Warszawianie wygrali jedną bramką.
[b]Bramkarka z Żuromina – Oliwia Smolińska[/b]
I jeszcze jedno piłkarskie wspomnienie. Oliwia Smolińska zawodniczka MKS Wkra Żuromin została zakwalifikowana przez Polski Związek Piłki Nożnej do projektu UEFA Women’s Football Development Programme. W Gutowie Małym odbyło się zgrupowanie selekcyjne, na trzy dni przyjechało 50 bramkarek w wieku od 10 do 15 lat z całej Polski. Jak na swoim profilu facebookowym pisze prezes kobiecego futbolu Andrzej Padewski ciężko pracowały, aby pokazać swoje umiejętności, a związek wyróżnił m.in. naszą Oliwię.
[b]Piotr Małachowski bez medalu Mistrzostw Europy[/b]Niemiec Robert Harting zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Europy w Zurichu w rzucie dyskiem. Srebro przypadło w udziale Estończykowi Gerdowi Kanterowi, a brąz Polakowi Robertowi Urbankowi. Faworyt do medalu bieżunianin Piotr Małachowski zajął czwartą pozycję. Tego dnia karty rozdawały warunki pogodowe. Mocny wiatr sprawiał, że poziom rywalizacji obniżył się. Podobnego zdania był Piotr Małachowski i mówił o tym w pokonkursowych wywiadach.
– To pogoda dzisiaj rozdała medale. Skorzystali na tym zawodnicy, którzy potrafili sobie poradzić w takich warunkach. Ślizgałem się w kole, ale jak na takie warunki to rzuciłem naprawdę daleko – mówił Małachowski.
Mistrzostwa Europy w trójboju siłowym zakończone na piątej lokacie
W Mistrzostwach Europy tyle, że w trójboju siłowym brał udział także inny przedstawiciel naszego powiatu, pochodzący z Chamska Mariusz Grotkowski. Grotkowski zajął piąte miejsce podczas zawodów rozgrywanych w maju w Bułgarii. Reprezentant Polski mimo pobicia rekordów życiowych w przysiadzie, wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu, nie był w stanie walczyć o medale.
[b]Grotkowski obronił tytuł w trójboju siłowym[/b]
Zostajemy przy trójboju. Znów znakomity występ Mariusza Grotkowskiego.
Nasz zawodnik rywalizował w Mistrzostwach Polski seniorów i seniorek, które organizowane były przez Polski Związek Kulturystyki, Fitnessu i Trójboju Siłowego. Były to zawody sprzętowe. Mariusz Grotkowski w Pieńsku obronił tytuł Mistrza Polski w kategorii seniorów w trójboju siłowym. Zawodnik Spartakusa Nasielsk pobił przy tym swój rekord życiowy, uzyskując łącznie w trzech konkurencjach – przysiad, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg – 630,5 kilograma.
[b]Ludus rośnie w siłę[/b]Sporty siłowe to domena żuromińskiego klubu Ludus. Założony przez Kamila i Jakuba Łebkowskich klub mieszanych sztuk walki zaczyna wydawać w świat swoich podopiecznych. Podczas zorganizowanej gali PLMMA w Bieżuniu w walkach amatorskich mierzyli się Mateusz Grabowski, Mariusz Rygalski, Dawid Kosiorek, Robert Wróblewski i Przemysław Wiśniewski. To był bardzo udany dzień dla Ludusa. Cztery walki amatorskie zakończyły się zwycięstwami. Dodatkowo Zawodnicy klubu z Żuromina świetnie spisali się podczas ALMMA 65 Sochaczew – Mistrzostwa Polski Centralnej. Dawid Kosiorek w kategorii do 77 kg w ograniczonej formule senior oraz Robert Wróblewski w kategorii 84 kg w formule Pierwszy Krok zdobyli srebrne medale.
[b]Łebkowski święci triumfy[/b]Wspominając triumfy Ludusa nie można pominąć naszego wielkiego mistrza PLMMA w kategorii piórkowej. Kamil „Bomba” Łebkowski od początku roku prezentował świetną formę, a zwieńczeniem tego była obrona pasa w Białymstoku, gdzie mierzył się z Carlosem Pradą. 18 października „Bomba” pokonał rywala większościową decyzją sędziów. – Tego wieczora toczyłem dwa pojedynki – z samym sobą i rywalem – mówił po zakończonej walce mistrz. Łebkowski do walki przystępował ze złamanym nosem, wybitym palcem i zapalenie płuc. To jest prawdziwy wojownik. Tego roku dwukrotnie mogliśmy oglądać Kamila podczas organizowanych przez niego gal w Bieżuniu. W lutym „Bomba” udusił Rafała Czechowskiego, a w listopadzie pokonał Semena Tyrylę.
[b]Medale Mistrzostw Europy w warcabach stupolowych[/b]
Święciliśmy także w 2014 roku triumfy w warcabach. W Żurominie odbyły się IV Mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn osób niewidomych, słabo widzących, głuchoniemych, niepełnosprawnych i niepełnosprawnych intelektualnie w warcabach stupolowych. W kategorii Spesholimpik medale zdobyli przedstawiciele powiatu żuromińskiego – srebrny Sławomir Żołnowski, a brązowy Zdzisław Bejger.
Dodaj komentarz