Poziom życia według GUS

W rankingu wzięło udział 85 miast z województwa mazowieckiego. Sprawdzano między innymi warunki mieszkaniowe i rynek pracy. Żuromin spośród badanych miast, zajął dobrą 36 lokatę. Za nami w tabeli jest Płock i Mława.

Paula Borkowska

p.borkowska@kurierkurierzurominski.pl

Aby ocenić poziom życia w miastach Główny Urząd Statystyczny posłużył się wskaźnikami w 6 obszarów tematycznych: warunki mieszkaniowe, rynek pracy, ochrona zdrowia, kultura, oświata i edukacja, a także ochrona środowiska naturalnego. Pośród każdego z nich zostały wyszczególnione wskaźniki, na podstawie których przeprowadzono badania. Sprawdzano między innymi: przeciętną powierzchnię użytkowa na jednego mieszkańca, ile osób pracuje, a ile prowadzi własną działalność gospodarczą, liczbę aptek, liczbę dzieci w wieku przedszkolnym przypadających na jedno miejsce w przedszkolu.

Kwalifikacja miast

Na tej właśnie podstawie urzędnicy opracowali klasyfikację miast ze względu na poziom życia ( na terenie województwa mazowieckiego). Żuromin znalazł się na 36 pozycji, spośród 85 objętymi badaniami miast. To miejsce zapewniło nam zakwalifikowanie się do grupy II, czyli średniego poziomu życia. Przed nami, w tej samej grupie były jeszcze Sierpc (15 miejsce) i Płońsk (23 miejsce). W grupie o niskim poziomie życia zakwalifikowała się Mława (50 miejsce), a jeszcze dalej znalazł się Płock (56 miejsce).

Podregion ciechanowski

Każde z miast, które zostało ujęte w badaniach zostało przypisane w odpowiednim podregionie. Analizując podregion ciechanowski (w którym znajduje się Żuromin), nasze miasto jest na 2 pozycji. Za nami jest Mława (4 miejsce) oraz Bieżuń (6 miejsce, a w klasyfikacji ogólnej – 67 miejsce). Warto też dodać, że w Żurominie odnotowano największa ilość osób prowadzących własną działalność w przeliczeniu na 1 tysiąc (93). W Bieżuniu mieszkańcy nie mogą narzekać na wielkość mieszkań. Z badań wynika, że na jedna osobę przypada 31,6 metra mieszkania. Najwięcej czyta się w Ciechanowie, a Mława może pochwalić się największa ilością osób pracujących w naszym podregionie. Na 1000 osób – 344 pracuje.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.