Puchary i statuetki dla producentów z powiatu żuromińskiego 

Rolnicy z powiatu żuromińskiego i mławskiego zrzeszeni w Mazowieckim Związku Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka 3 marca spotkali się w Otoczni Starej. Tegoroczny zjazd hodowców, jak i w latach ubiegłych, cieszył się dużym zainteresowaniem.

Iwona Łazowa

redakcja@kurierzuromiński.pl

Gospodarze z powiatu żuromińskiego i mławskiego są skupieni w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, w regionie oceny Parzniew. Mławskie koło powiatowe w 2016 roku skupiało w sumie (w dwóch powiatach) 121 producentów. Władze związku organizują zjazdy, również dla rolników ze wspomnianego terenu. Od jakiegoś czasu odbywają się one w Otoczni Starej (powiat mławski). Również i w tym roku spotkali się tam producenci.

Spotkanie producentów

To dobra okazja do rozmów i wymiany doświadczeń. Tym bardziej, że smacznego poczęstunku nie brakowało. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji na tematy związane z hodowlą bydła mlecznego oraz zapoznać się z ofertą firm działających w branży. Podsumowano miniony 2016 rok. Zaprezentowano informacje z oceny poszczególnych gospodarstw z terenu Mazowsza i powiatów żuromińskiego oraz mławskiego. Powiat żuromiński znalazł się wśród regionów o najwyższej liczbie krów ocenianych na Mazowszu na 15 miejscu (3 327 krów). Zaraz za powiatem garwolińskim (4076 krów) i przed pułtuskim (2 900 krów). Powiat mławski jest na 5 lokacie, gdzie ocenia się 8 958 krów. Najwięcej krów na Mazowszu odnotowano w powiecie ostrołęckim (13 487 sztuk) a najmniej w gostynińskim (1 415 krów).

Nagrodzono najlepszych

Tradycyjnie już w Otoczni Starej nagrodzono 12 właścicieli gospodarstw, których mleczna wydajność życiowa krów przekroczyła 100 000 kg mleka. Tym razem ocenie poddano wyniki osiągnięte do końca 2016 r. W tej kategorii uhonorowano trzech hodowców z powiatu mławskiego: Waldemara Jakóbiaka ze Starego Brzozowa, Jana Rutkowskiego z Olszewa-Borzymy i Jerzego Wawrzyńczaka ze Stupska. Natomiast hodowcy z powiatu żuromińskiego nie znaleźli się w tym gronie. Jednak sukcesów nie brakowało po ocenie rocznej wydajności mleka. W tej kategorii, za najlepsze wyniki, nagrodzono trzy gospodarstwa z powiatu żuromińskiego. Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo prowadzone przez Stefana Kociędę z m. Małocin (przec. ilość krów – 30; wydajn. – 11 040 kg mleka). Drugą lokatę zajął Jarosław Kopacz z m. Pijawnia (przec. ilość krów – 60,8; wydajn. – 10 802 kg mleka). Na trzecim miejscu znalazł się Piotr Magdziński z m. Dźwierzno (przec. ilość krów – 72,5; wydajn. – 9 761 kg mleka). Producentom pogratulowano i nagrodzono ich. Otrzymali m.in. złote puchary i statuetki. W ramce prezentujemy pierwszą dziesiątkę producentów z powiatu żuromińskiego. Warto zauważyć, że, na miejscach poza podium, ilość krów nie zawsze przekłada się na wydajność. Gospodarstwa o mniejszej przeciętnej ilości krów potrafią wyprzedzić te z liczniejszym stadem.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.