RADA WYCIĄGNĘŁA RĘKĘ DO PRZEDSIĘBIORCÓW

INFORMACJE\ Podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która odbywała się bez udziału sołtysów, prasy i mieszkańców, podjęto uchwałę o zwolnieniu z podatku przedsiębiorców, którym pogorszyła się płynność finansowa.

Temat podjęto już podczas posiedzenia komisji budżetu Rady Miejskiej 28 kwietnia. Radni zastanawiali się wówczas, czy wszystkie firmy na czas zapłaciły podatek w I kwartale. Chodziło o podatek od osób fizycznych i prawnych od nieruchomości od prowadzonej przez nich działalności. Maksymalnie za I kwartał roku mogło wpłynąć do kasy gminy 550 tys. zł. – Myślę, że będzie mniej – oceniła skarbnik gminy Grażyna Sikut.

Założenia uchwały, jaką później przedstawiono radzie podczas sesji, przedstawiła 27 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia komisji burmistrz Aneta Goliat. Zwolnienie miałoby dotyczyć II raty podatku, tj. kwietnia, maja i czerwca. Przedsiębiorcy mogliby się o to ubiegać w sytuacji, kiedy ich płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, a odnotowali co najmniej 50% spadek przychodów. Przez pogorszenie płynności finansowej rozumie się spadek przychodów o co najmniej 50% obliczony jako stosunek łącznych przychodów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 marca 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020, do łącznych przychodów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, a jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą krócej niż rok, jako stosunek przychodów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego w okresie po dniu 1 marca 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020, do łącznych przychodów miesiąca poprzedniego.

– Część zadań z funduszu alkoholowego nie będzie mogła być zrealizowana, chociażby jakieś kolonie, pikniki, wyjazdy – mówiła burmistrz Aneta Goliat. Jak dodała, właśnie zaoszczędzone tu środki (rzędu ok. 150 tys. zł) samorząd chciałby przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom. – Coraz więcej mamy wniosków, podań, o zwolnienie z podatku, o umorzenie dzierżawy, ulgi (…), jak nie będziemy pomagać przedsiębiorcom, nie będziemy mieli już wpływów do gminy, a jak nie będziemy mieli podatków, sytuacja będzie gorsza, niż jest – dodała.

W celu uzyskania zwolnienia, przedsiębiorca powinien złożyć: korektę deklaracji na podatek od nieruchomości lub informację o nieruchomościach, a także stosowne oświadczenie i formularz.

Stosowną uchwałę o zwolnieniu przedsiębiorców od podatków z powodu pogorszenia sytuacji finansowej radni podjęli jednogłośnie.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.