SANEPID KONTROLOWAŁ SZKOŁY. STWIERDZONO UCHYBIENIA

ZDROWIE\ 39 placówek oświatowo-wychowawczych na terenie powiatu było objętych nadzorem sanitarnym w minionym roku. Zły stan techniczno-sanitarny stwierdzono w 8.

Żuromiński sanepid w 2019 r. prowadził nadzór sanitarny nad: miejskim żłobkiem, klubem malucha, 5 przedszkolami działającymi samodzielnie, 18 szkołami podstawowymi, 8 zespołami szkół (z oddziałami przedszkolnymi, szkołami podstawowymi i gimnazjami), 6 placówkami pracy pozaszkolnej. Przeprowadził w nich 63 kontrole sanitarne w zakresie oceny ich stanu sanitarnego, oceny warunków do utrzymania higieny osobistej uczniów, higienicznej oceny rozkładu zajęć lekcyjnych, oceny warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych, oceny dostosowania mebli edukacyjnych do zasad ergonomii, oceny warunków dla uczniów do pozostawiania części przyborów i podręczników szkolnych oraz oceny posiadania certyfikatów na sprzęt sportowy i meble szkolne.

Jak wynika z raportu sanepidu, w Zespole Placówek Oświatowych w Zielonej ściany i sufit w sali gimnastycznej były zniszczone, brudne, miały ślady wilgoci i łuszczącą, odpadającą farbę. Zmierzono, że panowała tam temperatura 16 st. choć grzejniki były gorące. Zbyt niska temperatura może wynikać z braku docieplenia sali. W Szkole Podstawowej nr1 w Żurominie parkiet w sali gimnastycznej był zniszczony, a lakier zdarty. Taka podłoga była trudna do utrzymania w czystości i stwarzająca zagrożenie dla zdrowia lub życia przebywających w sali uczniów. Zagrożenie dla uczniów stwarzały też spadające, ciężkie elementy mocowania siatki dzielącej salę na sektory (po kontroli sanepidu salę wyremontowano, o czym pisaliśmy w Kurierze).

W Szkole Podstawowej nr 2 w Żurominie stwierdzono brak obudowy grzejników centralnego ogrzewania na klatkach schodowych, na korytarzach oraz w łączniku do sali gimnastycznej. Sanepid stwierdził też obecność brudu na ścianach, odpryskującą farbę, na części punktów świetlnych brakowało osłon, a w znacznej części były poprzepalane żarówki.

W Zespole Placówek Oświatowych w Bieżuniu brakowało osłon na punktach świetlnych na korytarzu w części gimnazjalnej. W łazience na parterze wentylacja grawitacyjna jest nieskuteczna. W kilku klasach stwierdzono zniszczone podłogi i dziury.

W Szkole Podstawowej w Raczynach w jednej z klas zaobserwowano zniszczone blaty stolików edukacyjnych, a w Łaszewie sanepid stwierdził brak zabezpieczenia grzejników centralnego ogrzewania przed bezpośrednim kontaktem. Zniszczona była też glazura na ścianach w łazience, popękane płytki, a powierzchnia trudna do utrzymania.

Z kolei w Zespole Szkół w Siemiątkowie stwierdzono nieprawidłowości z części budynku po byłym gimnazjum – niezabezpieczone grzejniki przed bezpośrednim kontaktem grzejnym, zniszczone blaty stolików edukacyjnych, w kilku klasach i w łazience były brudne ściany i odpryski farby.

W Zespole Szkół w Syberii w wyremontowanej części zastano zniszczone drzwi w łazience chłopców, zniszczone szafki na odzież, wystające ostre krawędzie, brak bezpieczeństwa i higieny w szatni.

Jak podaje sanepid, rozkład zajęć lekcyjnych oceniono z 290 oddziałach (17 szkół podstawowych i 8 zespołów szkół) i w tym zakresie nie stwierdzono uchybień. Rozkład zajęć zgodny był z zasadami higieny pracy umysłowej dzieci i młodzieży.

Z corocznego sprawozdania sanepidu, zatwierdzonego przez Radę Powiatu podczas ostatniej sesji wynika, że na terenie działania PSSE w Żurominie w 5 placówkach stwierdzono niewystarczające warunki do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. W szkołach podstawowych w Kliczewie, Chojnowie i Mleczówce zajęcia WF odbywają się na korytarzach, w Sarnowie prowadzone są w klasie. W szkole w Jonnem brakuje natomiast boiska szkolnego.

W nadzorowanych placówkach dokonano oceny posiadania certyfikatów na meble i sprzęt sportowy. Na podstawie oceny w szkołach podstawowych i zespołach szkół stwierdzono, że 100 % mebli z certyfikatami posiada 27 placówek, na sprzęt sportowy 27 placówek. Powyżej 50% mebli z certyfikatami posiadają 2 placówki, na sprzęt sportowy 2 placówki.

Sanepid kontrolował szkoły przed rozpoczęciem bieżącego roku szkolnego. Stwierdził, że w kontrolowanych placówkach przeprowadzono wskazane wcześniej prace naprawcze . W 2019r. przeprowadzono rozbudowę żłobka o dodatkową salę pobytu, zaplecze na leżaki i łazienkę. Generalny remont przeprowadzono też w Zespole Szkół w Lubowidzu, gdzie na budynku zmieniono dach, wykonano nowe tynki, położono gips i modernizowano wnętrze. Pojawił się także podjazd dla niepełnosprawnych.

PSSE przyjrzał się też ilości wydawanych w szkołach gorących posiłków. Jak wynika ze sprawozdania, 1148 uczniów korzystało z pełnego posiłku (zupa i II danie) w 5 placówkach, 909 uczniów z posiłku jednodaniowego (zupa) w 15 placówkach, 23 uczniów ze śniadań szkolnych w 1 placówce, 1850 uczniów z mleka w 25 placówkach. Opieka społeczna dofinansowała 615 posiłków.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.