
– Pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żurominie w minionym roku znajdowały się 963 obiekty, w których wykonano 1175 kontroli i wizytacji – informuje dyrektor Stacji, inspektor Agnieszka Cyran. Pobrano 257 próbek do badań laboratoryjnych, w tym 113 próbek wody i 144 próbki żywności. Nadto wydano 237 decyzji merytorycznych i 373 decyzje płatnicze, 10 postanowień, nałożono 22 mandaty na kwotę 5500 zł oraz wydano 3 postanowienia o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia na kwotę 3500 zł i 3 tytuły wykonawcze. Nie wystosowano wniosków o ukaranie do PWIS w Warszawie.
Sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych przeprowadziła w minionym roku 87 dochodzeń epidemiologicznych. – Monitoring polega na tym, że na podstawie zgłoszeń lekarzy z POZ czy oddziałów szpitalnych, gdzie lekarz ma obowiązek w ciągu 24 godzin zgłosić chorobę zakaźną, my robimy mapę zagrożeń – wyjaśnia dyrektor PSSE. Jak mówi, jeśli chodzi o miniony rok, powiat charakteryzował się niską zapadalnością na choroby zakaźne, brakiem zachorowań na szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne. Nie notowano: podejrzeń i zachorowań na ostre, wiotkie porażenie dziecięce wywołane wirusem polio, ognisk zakażeń szpitalnych, niebezpiecznych neuroinfekcji (chorób o etiologii menigokokowej), odry, wirusowego zapalenie wątroby typu A, lambliozy. Na terenie powiatu żuromińskiego od wielu lat nie stwierdza się nosicieli duru brzusznego, paradurów i czerwonki.
– Na uwagę zasługuje wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, było dużo pokąsań przez zwierzęta. Odnotowano wzrost zachorowań na ospę wietrzną – podaje Cyran. Niewiele było zatruć pokarmowych, a od kilku lat nie notuje się zbiorowych zatruć pokarmowych ani ognisk zakażeń szpitalnych. Nie było też niebezpiecznych neuroinfekcji. – Nie było też odry, mimo że sytuacja jeśli chodzi o to jest w ostatnim roku niezbyt ciekawa, mieliśmy przypadki w sąsiednich powiatach – uzupełnia inspektor.
Sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych na terenie powiatu żuromińskiego oceniono jako zadowalającą – ubiegłoroczne współczynniki zapadalności (liczone na 100 tys. mieszkańców) dla większości jednostek chorobowych były zbliżone bądź niższe od wskaźników wojewódzkich i krajowych, nie wskazywały na występowanie zagrożeń epidemiologicznych. Wynika to ze skutecznej profilaktyki zakażeń i chorób zakaźnych, prawidłowego rejestrowania zachorowań oraz analizy bieżącego stanu epidemiologicznego dotyczącego ewentualnych zagrożeń dla zdrowia publicznego.
[b]Nadzór nad szczepieniami ochronnymi[/b]W 2018 r. mimo prowadzonych akcji informacyjnych, odpłatne szczepienia zalecane nie cieszyły się większym zainteresowaniem. Niebezpiecznym trendem są sytuacje uchylania się od szczepień obowiązkowych, w głównej mierze spowodowane wpływem ruchów antyszczepionkowych, wpływem środowisk propagujących medycynę alternatywną czy ze względu na odrębność kulturową i religijną.
Jak wynika z rocznego sprawozdania sanepidu, poziom zaszczepienia populacji dziecięco-młodzieżowej w powiecie jest na wysokim poziomie. Na koniec 2018 r. wykazano 37 przypadków dzieci, których rodzice odmawiają obowiązku szczepień ochronnych. Nie notowano wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród szczepionej populacji.
Podobnie jak w latach ubiegłych szczepienia zalecane nie cieszą się większym zainteresowaniem rodziców. Wzrosła liczba osób zaszczepionych grypie. Zaszczepiono 1391 osób, w tym 793 w ramach Samorządowego Programu Zdrowotnego dla osób powyżej 55 roku życia, finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Żurominie. – Zwykle przeciwko grypie szczepiło się ok. 900 osób – podaje inspektor.
Ponadto w ramach akcji „Wiosna bez pneumokoków” w powiecie przeciwko pneumokokom zaszczepionych zostało 155 dzieci. – Od 1 stycznia 2017r. szczepienia stały się obowiązkowymi, dotyczy to dzieci nowo narodzonych – dodaje.
– W 2018 r. we wszystkich punktach szczepień udało się wyegzekwować całodobowy monitoring temperatury w urządzeniach chłodniczych do przechowywania preparatów szczepionkowych, również w dni wolne od pracy. To bardzo ważne, bo jednym z argumentów ruchów antyszczepionkowych było to, że mogą być przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze, nieodpowiednich warunkach, stąd preparat szczepionkowy nie gwarantował bezpieczeństwa – mówi Cyran. Nie zgłaszano awarii urządzeń do przechowywania szczepionek, nie wpłynęły skargi i nie było interwencji dotyczących działalności punktów szczepień i wykonawstwa szczepień ochronnych.
[b]Nadzór nad lecznictwem i obiektami użyteczności publicznej[/b]Nadzór bieżący sanepidu obejmuje kontrolę zarówno podmiotów leczniczych, jak i obiekty użyteczności publicznej, szkoły, przedszkola, po sklepy i hurtownie. Podmioty lecznicze, obiekty użyteczności publicznej na terenie powiatu są od lat dobre. Gorzej, ale nie tak w sumie źle, jest w przypadku obiektów oferujących żywność do sprzedaży, produkujących ją, czy podmioty żywienia zbiorowego otwartego czy zamkniętego.
Jak wynika z rocznego sprawozdania sanepidu, w 2018 r. objęto nadzorem sanitarnym 34 podmioty lecznicze, w tym 16 placówek lecznictwa otwartego (2 publiczne i 14 niepublicznych), 6 gabinetów praktyki lekarskiej o profilu niezabiegowym, 11 gabinetów praktyki lekarskiej o profilu zabiegowym (gabinety stomatologiczne), 1 laboratorium medyczne. Przeprowadzono 52 kontrole sanitarne dotyczące: wykonawstwa szczepień ochronnych i gospodarki szczepionkami, nadzoru w zakresie higieny lecznictwa. Wszystkie te obiekty spełniają odpowiednie wymagania. Nie stwierdzono w nich uchybień narażających zdrowie i życie pacjentów i personelu, nie wydawano decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie nieprawidłowości. Podkreślić należy, że zgodnie z prowadzoną działalnością opracowane są i wdrożone procedury higieniczne, kontrole wewnętrzne przeprowadzane w obiektach nie wykazywały nieprawidłowości wymagających działań korygujących. Podstawowe procedury higieniczno-sanitarne dotyczą: higieny rąk, postępowania po ekspozycji, mycia, dezynfekcji i sterylizacji sprzętu medycznego, higieny pomieszczeń (sprzątanie i dezynfekcja), postępowania z odpadami medycznymi, prowadzenia kontroli wewnętrznych w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych. W 2018 r. nie notowano wpływu skarg dotyczących podmiotów leczniczych, nie było też interwencji, odwołań i zażaleń.
Jeśli chodzi o obiekty użyteczności publicznej, skontrolowano 52 takie miejsca, w tym m.in.: zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, odnowy biologicznej, obiekty hotelarskie i noclegowe, obiekty rekreacyjno-kulturalne, schroniska dla osób bezdomnych, ustępy publiczne, cmentarze, domy pogrzebowe, środki transportu do przewozu zwłok i szczątków ludzkich, apteki oraz stacje paliw. Nie stwierdzono nieprawidłowości.
Agnieszka Orkwiszewska
Dodaj komentarz