
Wniosek o wydanie opinii do kuratorium wpłynął 24 lutego, po tym, jak 19 lutego rada podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji placówki. Samorząd podkreślał, że podstawowymi przesłankami uzasadniającymi ów zamiar są czynniki ekonomiczne, demograficzne oraz niezadowalający stan techniczny budynku szkolnego. W uzasadnieniu do uchwały Burmistrz Miasta i Gminy Lubowidz Krzysztof Ziółkowski zapewnia, że likwidacja ta nie pogorszy warunków do nauki i nie ograniczy powszechnej dostępności do szkoły. Dzieci trafiłyby do szkoły w Syberii, ale klasy nie byłyby tam przepełnione. Uczniowie mieliby zapewniony transport i opiekę podczas przewozu.
Likwidacji sprzeciwiają się rodzice. Kurator rozpatrując wniosek wizytował szkoły zarówno w Sinogórze, jak i w Syberii, gdzie mieliby trafić uczniowie. Oglądowi poddano wszystkie pomieszczenia. Szkoła dysponuje 7 salami lekcyjnymi (w każdej z nich może uczyć się 20 uczniów), pracownią komputerową z 12 stanowiskami komputerowymi, niepełnowymiarową salą gimnastyczną, biblioteką, pokojem nauczycielskim, pomieszczeniem gospodarczym, magazynkiem sportowym, zapleczem socjalnym dla pracowników obsługi oraz magazynkiem składowym. W placówce funkcjonuje świetlica ( czas pracy 12.45 – 13.45), która pełni zarazem rolę stołówki. Z opieki świetlicowej korzysta 24 uczniów dojeżdżających. Szkoła organizuje dożywianie w formie ciepłego posiłku dla 22 uczniów, w tym dla 8 nieodpłatnie. Obiady dowożone są z ZS w Syberii. Stan estetyczny i higieniczny toalet jest bardzo dobry. W szkole wymienione są wszystkie okna, kaloryfery i lampy. Remont przeszła też przylegająca do sali gimnastycznej szatnia, wyposażona w estetyczny i funkcjonalny sprzęt. Teren wokół budynku jest w całości ogrodzony, a droga dzieci ze szkoły do zatoki autobusowej bezpieczna. Szkoła ma trawiaste boisko przeznaczone do gry w piłkę nożną, żużlową bieżnię, skocznię do skoków w dal oraz boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę ręczną i piłkę koszykową. Stan tych obiektów nie budzi zastrzeżeń. Szkoła nie posiada placu zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci korzystają z niewielkiego wiejskiego placu zabaw, położonego niedaleko szkoły. Sala gimnastyczna jest dobrze wyposażona, pomieszczenia szkolne są przestronne, zaopatrzone w różnorodne pomoce dydaktyczne.
Kurator zauważa, że w bieżącym roku szkolnym szkoła wzbogaciła się o pomoce do pracowni biologicznej, fizycznej, geograficznej i chemicznej, za kwotę ponad 45,5 tys. zł. w ramach programu rządowego oraz z projektu unijnego ,,Kalejdoskop kompetencji”. Niestety, dach budynku wymaga gruntownego remontu, jak również odnowienia elewacji zewnętrznej. Z dotacji celowej budżetu województwa mazowieckiego przeprowadzono modernizację łazienek.
„Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że w Szkole Podstawowej w Sinogórze, wprawdzie istnieją potrzeby remontowe, niemniej stan techniczny budynku szkolnego nie stwarza zagrożenia dla bezpiecznych i higienicznych warunków nauczania i nie uzasadnia zamiaru likwidacji szkoły. W szkole zatrudnionych jest ogółem 16 nauczycieli, w tym: w pełnym wymiarze czasu pracy – na czas nieokreślony – 8 nauczycieli, na czas określony – 8 nauczycieli (…) zgodnie z kwalifikacjami (…) ponadto w szkole zatrudnieni są pracownicy niepedagogiczni, w sumie 6 etatów. Nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym w przypadku likwidacji szkoły nie zapewnia się zatrudnienia”-czytamy w uzasadnieniu.
Do Szkoły Podstawowej w Sinogórze uczęszcza obecnie 56 uczniów (w tym 15 dzieci w oddziale przedszkolnym). Prognozowana liczba uczniów w kolejnych latach szkolnych 2020 – 2022r. przedstawia się następująco: 2020 r. – 53 uczniów, 2021 r. – 48 uczniów, 2022 – 48 uczniów (dane pozyskane z Wydziału Ewidencji Ludności Urzędu Gminy w Lubowidzu). Zdaniem kuratorium dane te nie świadczą o realnym zagrożeniu znacznego spadku liczby uczniów w 8-letniej Szkole Podstawowej w Sinogórze. Liczba uczniów w latach 2020-2022 będzie porównywalna. Ewentualna likwidacja sinogórskiej placówki wydłuży drogę dziecka z domu do szkoły, jak również czas pozostawania dziecka poza domem, a włączenie uczniów do oddziałów SP w Syberii będzie działać na ich niekorzyść z uwagi na liczniejsze klasy. Obecnie klasy w Szkole Podstawowej w Syberii liczą od 3 do 18 uczniów, po włączeniu uczniów ze szkoły Podstawowej w Sinogórze będą liczyły od 3 do 25 uczniów.
Kurator podkreśla stanowczo, że położenie szkoły w pobliżu domu rodzinnego ma istotne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa dzieci w młodszym wieku szkolnym. Dojazd do Syberii wydłuży nie tylko czas dotarcia do szkoły, ale również czas pobytu dziecka poza domem. W Sinogórze uczniowie mają dobre warunki do nauki, zabawy i rozwijania swoich zainteresowań. Nie doświadczają przemocy słownej od rówieśników, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Nie występują przypadki przemocy i ryzykownych zachowań związanych ze stosowaniem wszelkiego rodzaju używek.
Proces edukacyjny uwzględnia indywidualne potrzeby dzieci, czemu sprzyjają mało liczne klasy. W ramach wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, organizowane są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rozwijające i logopedyczne, a niektórzy uczniowie korzystają z kilku form zajęć. Szkoła w 2015 r. uzyskała najwyższe wyniki w gminie na sprawdzianie szóstoklasisty., co stwierdzono na podstawie raportu ewaluacji problemowej w Szkole Podstawowej w Sinogórze z poprzednich lat.
Pracownicy kuratorium zauważyli, że wyniki egzaminu ósmoklasisty w Szkole Podstawowej w Sinogórze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w roku szkolnym 2018/2019 były wyższe niż wyniki na poziomie gminy. Średnia ocen uczniów tej szkoły za I semestr roku szkolnego 2019/2020 wynosi 4,30. W celu rozwijania zdolności i zainteresowań uczniów, wyrównywania szans edukacyjnych oraz przygotowania uczniów do egzaminu zewnętrznego i konkursów w szkole zorganizowane są różne zajęcia: artystyczne, sportowe, z języka angielskiego, z wychowania komunikacyjnego i zajęcia z kreatywności. W szkole organizowana jest pomoc psychologiczno – pedagogiczna. Odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i logopedyczne. Pomocą psychologiczno-pedagogiczną objęto 5 dzieci z oddziału przedszkolnego, 13 uczniów z klas I-III i 24 uczniów z klas V-VIII.
„Likwidacja Szkoły Podstawowej w Sinogórze spowoduje ograniczenie oferty edukacyjnej w środowisku lokalnym. Ponadto należy zauważyć, że szkoła postrzegana jest przez rodziców i uczniów jako ośrodek kulturotwórczy w wiejskim środowisku, dający możliwość spotkań oraz uczestniczenia w ważnych uroczystościach i imprezach. Likwidacja szkoły budzi wiele obaw zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Szkoła ma swoją tradycję i historię. W październiku 2016 r. obchodzono 50 – lecie jej istnienia. Dzięki lokalizacji szkoły blisko domów rodzinnych uczniów i stałym kontaktom z rodzicami nauczyciele na bieżąco pozyskują informacje na ich temat i ich środowiska, w którym funkcjonują . Szkoła jest otwarta na potrzeby środowiska lokalnego. Rodzice chętnie włączają się w proces wychowawczy, wspierając nauczycieli w ich działaniach” – podkreśla kuratorium w nadesłanej do samorządu opinii.
Mazowiecki Kurator Oświaty stoi na stanowisku, że uczniom na każdym etapie kształcenia należy zapewnić poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Bliskość szkoły i domu rodzinnego ma istotne znaczenie dla rozwoju dzieci w każdym wieku. Argumenty ekonomiczne podnoszone przez władze gminy nie mogą być jedną z głównych przyczyn przemawiających za likwidacją szkoły.
W toku prowadzonego w tej sprawie postępowania, 4 marca 2020 r. ocenione zostały także warunki funkcjonowania Zespołu Szkół w Syberii. W wyniku tej wizji lokalnej stwierdzono, że Zespół Szkół w Syberii (tj. Samorządowe Przedszkole Nr 3 i Szkoła Podstawowa) posiada dobre warunki do realizacji procesu dydaktycznego. Ale ostatecznie – choć budynek SP w Syberii jest zmodernizowany i spełnia wymogi, kadra ma kwalifikacje, a sale są dobrze wyposażone – to jednak cały zamiar samorządu nie znalazł uznania w oczach kuratora.
To już bodajże czwarta próba, jaką podjął lubowidzki samorząd w celu likwidacji szkoły. Kolejna zakończona fiaskiem.
AO

Dodaj komentarz