Ten, kto bierze, nie jest zły. On ma problem…

„Narkotyki i dopalacze” – taki tytuł miała konferencja zorganizowana w Żurominie w ubiegły czwartek. Nad problemem narkomanii w mieście powiatowym zastanawiali się policjanci, naukowcy, pedagodzy...

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

W czwartek 26 listopada w Żuromińskim Centrum Kultury odbyła się konferencja „Narkotyki i dopalacze”. W konferencji wzięli udział policjanci, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, władze powiatu i gmin oraz mieszkańcy.

Konferencję oficjalnie rozpoczęła burmistrz Żuromina Aneta Goliat.

– Temat zaczął dotykać także nasze małe środowisko. Musimy temu zapobiegać, musimy się uczyć. Musimy wspólnie dbać o to, aby nasze dzieci były dalekie od stosowania jakichkolwiek używek – mówiła burmistrz Aneta Goliat.

[b]Policja o narkomanii[/b]

O problemie narkomanii w naszym powiecie mówił zastępca Komendanta Powiatowego

podinsp. Robert Osmański.

– Spotykamy się w bardzo trudnym momencie. Jest to czas, kiedy wszyscy analizujemy, zastanawiamy się, co się w mieście dzieje, dlaczego odchodzą od nas młodzi ludzie i co należy zrobić, żeby tego rodzaju przypadków nie było – mówił podisp. Robert Osmański – Żuromin jest miastem specyficznym. Bardzo wiele zgonów, które miały miejsce na terenie miasta dotyczą ludzi, którzy tkwią w tym błędnym kole bardzo długo i eksperymentują ze środkami odurzającymi.

Jak wyjaśnił zastępca komendanta, zgony często wiążą się wypiciem bardzo dużej ilości alkoholu w połączeniu między innymi z środkami znieczulającymi.

– Połączenie tego typu środków w przypadku wyniszczonego organizmu daje dramatyczne konsekwencje – mówił Osmański.

O działaniu policji w zakresie narkomanii opowiedział uczestnikom spotkania naczelnik Wydziału Kryminalnego Policji w Żurominie podinsp. Dariusz Wieczorek.

– Motywacji do pracy nam nie brakuje, ponieważ tu mieszkają nasi bliscy, nasze rodziny. Ten problem nie omija również rodzin policjantów – mówił podisnp. Dariusz Wieczorek.

Wieczorek podkreślił również, że taka liczba zgonów, z którą spotykamy się na terenie naszego powiatu nie odbiega od tego typu statystyk w innych regionach naszego kraju. 8 zgonów w ciągu ostatnich dwóch lat łączy między innymi wiek. Byli to ludzie w wieku około 30 lat. Te osoby zaczęły brać narkotyki bardzo dawno temu. W 1999 i 2000 roku w Żurominie narkotyki można było kupić wszędzie. Wówczas wiele osób zaczynało je brać. Wtedy wielu zgonów spowodowanych narkotykami nie było.

Policja, jak podkreślał Dariusz Wieczorek, liczy na współpracę ze wszystkimi, żeby problem narkomanii był coraz mniejszy. W tym roku policja wszczęła 11 postępowań w związku z narkotykami i substancjami niedozwolonymi.

[b]Profesor o narkomanii[/b]

Profesor Mariusz Jędrzejko jest pedagogiem społecznym i socjologiem. Jest nauczycielem akademickim m.in. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, warszawskim PEDAGOGIUM, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Profesor zajmuje się etiologią i przebiegiem współczesnych zachowań ryzykownych, uzależnień i patologii społecznych, interesują go zachowania ryzykowne młodzieży, jak również tworzenie programów profilaktycznych adresowanych do nauczycieli, rodziców i uczniów. Mariusz Jędrzejko w swoim naukowym dorobku ma między innymi organizację i współorganizację ponad 500 konferencji metodycznych, warsztatów edukacyjnych i szkoleń profilaktycznych dotyczących nowych uzależnień i problemów wychowawczych.

Profesor przekazał wiele informacji na temat zjawiska narkomani. W czasie kilkugodzinnego wykładu uczestnicy otrzymali ogromną dawkę informacji podanej w ciekawy sposób. Wiedza ta może posłużyć policji, nauczycielom, a także rodzicom. Profesor Jędrzejko mówił, kiedy najczęściej ludzie sięgają po narkotyki, kto i dlaczego to robi. Radził, jak postępować w przypadku, gdy podejrzewamy, że ktoś zażył niedozwolone substancje.

Profesor podkreślał, że, żeby odnieść sukces i zmniejszyć problem narkomanii, trzeba prowadzić z dziećmi i młodzieżą profilaktykę i co roku ją powtarzać. Jedrzęjko mówił o zjawiskach społecznych, które powodują sięganie po narkotyki. Wpływ na to ma między innymi postęp cywilizacyjny.

– Biorą ludzie przeciążeni psychofizycznie. Są to ludzie, którzy pracują systematycznie w godzinach wieczornych i nocnych, takich ludzi w Polsce jest coraz więcej. Ten świat daje niesamowite napięcia – mówił profesor Jędrzejko.

Ze statystyk wynika, że najwięcej narkotyków biorą studenci medycyny, a na drugim miejscu

prawa. Zdaniem profesora wpływ na zwiększającą się liczbę osób sięgających po narkotyki jest rosnąc liczba rodzin z dysfunkcjami, z problemami ekonomicznymi, a oprócz tego presja środowiska.

– Nie ma złych dzieci. Te, które sprzedają marihuanę, nie są złe. Te które biorą amfetaminę, nie są złe. Te, które sięgają po dopalacze, nie są złe. One mają jeden problem – popieprzonych rodziców. Dziecko musi mieć wyznaczone granice– radzi profesor.

Profesor wyjaśnił, jak się zachować, gdy znajdziemy narkotyk i jak postępować z ludźmi, którzy spożywali narkotyki. Mówił o mechanizmach zachowywania się ludzi pod wpływem środków odurzających, co im grozi i jak mogą reagować na otaczające środowisko.

Osoby, które są zainteresowane tematyką poruszoną na konferencji, mogą skorzystać z materiałów zamieszczonych na stronie Centrum Profilaktyki Społecznej pod adresem www.cps.edu.pl.

Organizatorem spotkania byli burmistrz Żuromina Aneta Goliat, Komenda Powiatowa Policji w Żurominie. Partnerami był Zespół do spraw Przeciwdziałania Narkomanii na terenie powiatu żuromińskiego, Centrum Profilaktyki Społecznej, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie i Uzależnień oraz Żuromińskie Centrum Kultury.

[ewydanie][quote=Podziel się informacją]



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url]
 [/quote]

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.