
Ceny mleka ciągle spadają. W niektórych skupach osiągnęły zupełne dno 0,71 zł za litr. W Żuromińskiej Spółdzielni ceny są przyzwoite (1,16 za litr), ale to wciąż cena, która jest na granicy opłacalności.
– Te spadki cen, to dla rolników prawdziwy dramat. Miejmy nadzieję, że to się szybko zmieni – mówi Adam Witkowski z ODR Żuromin.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnia cena mleka w Polsce w czerwcu 2016 r. wyniosła 99,97 zł/hl. To mniej niż w maju o 0,2%, a o 9,4% mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.
[b]Producenci z powiatu zaniepokojeni[/b]Producenci mleka z powiatu żuromińskiego są zaniepokojeni. Cena wyraźnie spada i produkcja przestaje się opłacać.
– Wielu naszych producentów mleka posiada wspaniałe, nowoczesne obory. To ogromne inwestycje, za które są spłacane kredyty. Ich gospodarstwa, to ich całe życie. Przy takich cenach jednak produkcja przestaje się opłacać i co ci ludzie mają robić – mówi kierownik Adam Witkowski.
A co powiedzieć o mniejszych rolnikach? Adam Witkowski opowiada, że jeden z rolników stwierdził, że musi sprzedać krowy, bo bardziej opłaca się zbieranie jagód.
Jakie są prognozy – Pytamy kierownika.
– Rynek rządzi się swoimi prawami, kto potrafi przewidzieć ruchy na giełdach, może zostać milionerem. Ja mogę liczyć jedynie na to, że cena skupu będzie coraz wyższa i będzie zadawalać rolników – mówi Witkowski.
[b]Gdzie szukać pomocy?[/b]W Polsce już w 10 województwach cena spadła poniżej 1 zł za litr. Jednak różnica między najwyższą ceną skupu a najniższą wynosi powyżej 21groszy.
Adam Witkowski z MODR zdał nam relację z ostatnich rozmów na szczeblach ogólnopolskim i europejskim.
„Jaka będzie pomoc dla producentów mleka? – przedstawiciele organizacji rolniczych rozmawiali z ministrem rolnictwa:
Producenci mleka opowiadają się za przeznaczeniem pomocy dla gospodarstw, które ograniczą produkcję tego surowca. W dyskusji z organizacjami rolniczymi, ustalono, że Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w
wysokości 150 mln euro dla rolników w UE na zasadzie dobrowolnego ograniczania przez nich dostaw mleka, z zastosowaniem stawki pomocy ustalonej przez KE na poziomie 0,14 euro do 1kg zredukowanej produkcji mleka. Podczas spotkania ustalono, że w odniesieniu do pomocy finansowej, która będzie wypłacana z budżetu krajowego, Polska zgłosi do projektu rozporządzenia propozycję dodania do wykazu działań, których realizacja uprawnia do skorzystania z pomocy, dwóch dodatkowych działań. Chodzi o wsparcie stabilizacji i płynności finansowej gospodarstw przy zobowiązaniu producenta do niezwiększania produkcji mleka oraz o restrukturyzację gospodarstw, w tym zmianę produkcji. Przyjęcie przez Komisję Europejską rozporządzeń planowane jest na 25 sierpnia br., tak aby umożliwić jak najszybszą wypłatę pomocy finansowej.”
Kierownik tłumaczy, że jest to sytuacja wyjątkowa i sam nigdy się nie spodziewał, że tak gwałtownie spadnie zapotrzebowanie na mleko.
Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.p
Dodaj komentarz