
Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl
Pod koniec 2011 roku rozpoczęło się w powiecie żuromińskim masowe powstawanie turbin wiatrowych (potocznie zwanych wiatrakami). W tamtym okresie powstało ich 30 na terenie trzech gmin – Żuromin, Lubowidz i Kuczbork. Gdzie spojrzeć widać potężne konstrukcje.
Dziś wiadomo już, że powstawać będą kolejne wiatraki. Będzie ich coraz więcej.
[b]Starostwo wydało decyzje[/b]Starostwo Powiatowe w Żurominie zakończyło postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno – inżynierskich na potrzeby Farmy Wiatrowej Żuromin. Polega to na zbadaniu gruntu, na którym ma powstać konstrukcja. Tego typu postępowanie jest wymaganie przepisami prawa. Jak dowiedzieliśmy się od dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska w Starostwie Powiatowym Zofii Dobies, to dopiero początek urzędowych procedur. Jeszcze wiele formalności musi dopełnić inwestor, zanim rozpocznie budowę
Póki co rozpoczęły się procedury urzędowe. Kiedy wyrosną nowe wiatraki nie wiadomo. Wiadomo jednak, że wyrosną.
[b]Jest 13 będzie jeszcze 43[/b]Od burmistrza Żuromina Zbigniewa Noska dowiedzieliśmy się, że na terenie gminy Żuromin, obecnie znajduje się 13 wiatraków: na terenie Poniatowa i Wiadrowa jest po 6 turbin, w Cierpigorzu jest jedna. Jak informuje nas Nosek zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Żuromin zatwierdzonego w 2010 roku na terenie miejscowości Chamsk, Dębsk, Franciszkowo, Kliczewo Duże, Olszewo, Wólka Kliczewska, Kliczewo Małe, Kosewo i Sadowo planowana jest budowa 43 turbin.
[b]W Kuczborku powstanie 16 [/b]
Od wójta Kuczborka Tadeusza Burakowskiego dowiedzieliśmy się, że na terenie gminy obecnie znajdują się 24 duże turbiny i 3 małe. Będzie ich jednak więcej
– W planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowano budowę 16 turbin – mówi wójt Tadeusz Burakowski – ale na ich powstanie trzeba będzie pewnie jeszcze długo poczekać – dodaje.
Zdaniem wójta, budowa nowych wiatraków na terenie gminy to daleka przyszłość.
[b]Wiatraki dla pieniędzy[/b]Wybudowanie Ferm Wiatrowych niesie korzyści dla samorządów. Przekonali się o tym już włodarze przede wszystkim Kuczborka, gdzie podatek za wiatraki uruchomił spore inwestycje. Do budżetu gmin, z tego przedsięwzięcia wpływa co roku podatek od nieruchomości. Samorządy zgodnie z ordynacją podatkową pobierają podatek od budowli w wysokości 2% wartości inwestycji.
– Podatek od 6 turbin wynosi 405 147 zł. – informuje Zbigniew Nosek – Jest to dochód , który Gmina i Miasto Żuromin może wykorzystać na dodatkowe inwestycje dla mieszkańców – dodaje.
[b]Nie wszyscy chcą wiatraków[/b]
Powstające wiatraki jednym się podobają bardziej, a innym mniej. Zbiorowe protesty przeciw budowie nie były organizowane. Jednak są mieszkańcy, którzy nie popierają powstania nowych wiatraków, te istniejące też nie do końca im się podobają.
– Za chwile będziemy mieli krajobraz jak z kosmosu – mówi nasz Czytelnik – wszędzie wiatraki a w dodatku one są szkodliwe.
Zdaniem naszego rozmówcy nowe turbiny powstają tylko ze względu na finansowe korzyści, a nie zwraca się uwagi na zdrowie i komfort życia mieszkańców.
Jak to zwykle bywa, są zwolennicy i przeciwnicy. Jedni znajdą w licznie powstających wiatrakach złe strony, innym krajobraz pełen wiatraków wyda się estetyczny. Jedno jest pewne, mieszkańcy powiatu żuromińskiego do widoku rosnących na polach wiatraków powinni się już przyzwyczajać.

Dodaj komentarz