Zakup auta z rynku wtórnego

W przypadku zakupu auta z ukrytymi wadami, bardzo istotne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków prawnych. W polskim prawie stronami transakcji mogą być: konsument, przedsiębiorca oraz osoba fizyczna. Skupmy się na dokonaniu zakupu pomiędzy zwykłymi obywatelami, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

W przypadku podpisania umowy zakupu auta i stwierdzenia w krótkim odstępie czasu, że samochód posiada wady, o których wcześniej sprzedający nie mówił, ani też kupujący nie miał świadomości, to kupujący posiada możliwość natychmiastowego odstąpienia od umowy albo zażądania obniżenia odpowiednio ceny. Tak jak stanowi art. 560 § 1 KC jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Tak więc, sprzedawca posiada możliwość niezwłocznego usunięcia wady w aucie i zamknięcia sprawy. Warto dodać, iż sprzedający nie musi odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

Początkową formą negocjacji z osobą, która sprzedała wadliwe auto jest wysłanie oświadczenia z informacją o stanie auta i propozycji odstąpienia stron od umowy czy też polubownego załatwienia sporu.

Przed wytoczeniem sprawy na drogę sądową, wypada udać się do mechanika by dokonał wyceny wad w nabytym aucie. W momencie, kiedy posiadamy wiedzę na temat wysokości szkody, należy wystosować do sprzedającego przedsądowe wezwania do zapłaty. Pismo to nie jest z góry określone co powinno zawierać, jednak niezbędne to: data i miejsce sporządzenia, dane sprzedającego, dane kupującego, stosunek prawny, z którego wynika obowiązek zapłaty, kwota do zapłacenia, termin spłaty długu, numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zapłaty, podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty.

W przypadku dalszego braku odzewu ze strony sprzedającego, należy dokumentować wszelkie naprawy i poniesione koszty, tak by możliwe było ich późniejsze dochodzenie od sprzedawcy. Ostatnim krokiem jest skierowanie sprawy do sądu. Kluczem w takich sprawach jest opinia biegłego sądowego, który po zbadaniu auta sam wyceni ukryte defekty.

Godne podkreślenia jest, iż prawie każda umowa sprzedaży auta (błędnie nazywana umową kupna-sprzedaży) zawiera paragraf o zapoznaniu się przez kupującego ze stanem technicznym pojazdu. Nie oznacza to oczywiście, że kupujący traci roszczenie do sprzedającego w przypadku ujawnienia się wad pojazdu. Droga do uzyskania rekompensaty jest wciąż otwarta.

ADWOKAT ARTUR ŁASICKI

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.