Żniwa? Mogło być lepiej!

Nie jest tak źle, jak było rok temu, ale dobrze też nie jest – tak można ocenić tegoroczne zbiory rolników z terenu powiatu żuromińskiego. - Skarżą się rolnicy, że są drobne nasiona – mówi Adam Witkowski – Są przyzwyczajeni do większych plonów i lepszej jakości. Nie jest to rok, w którym można się chwalić.
Kierownik TZD �uromin Adam Witkowski opowiedzia� o tegorocznych plonach

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

Żniwa w powiecie żuromińskim w tym roku rozpoczęły się 18 lipca. Najpierw zbierać plony zaczęli rolnicy na terenie gmin Siemiątkowo i Lubowidz, czyli tam, gdzie gleby są słabej jakości. Ostatnie żniwne prace w polach odbyły się 23 sierpnia. Jak mówi Adam Witkowski, kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa w Żurominie, na wiosnę zbiory zapowiadały się bardzo dobrze. Na początku sierpnia jednak opady deszczu sprawiły, że ziarno jest gorszej jakości.

[b]Lepiej niż rok temu[/b]

W porównaniu z rokiem poprzednim plony były wyższe. Jednak należy pamiętać, że w 2015 roku powiat dotknęła susza. Tegoroczne zbiory rolników jednak nie są lepsze niż te w 2014 roku.

– Susza była również i w tym roku. Wpłynęło to na obniżenie plonów i na ich jakość. Ziarno było drobne – mówi Adam Witkowski.

Jak mówi Witkowski, na terenie powiatu żuromińskiego są rolnicy, którzy zebrali z 1ha 60 – 70 kwintali pszenicy i 55 – 60 pszenżyta, ale średnia zbiorów wygląda inaczej.

Według danych, jakimi dysponuje Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Żurominie, w tym roku rolnicy zebrali średnio z 1ha 4 tony pszenicy, pszenicy jarej 3,7 tony, jęczmienia jarego 4 tony, pszenżyta ozimego 3,8 tony, owsa 2,5 tony, mieszanki zbożowej 3,4 tony, żyta średnio zebrano 2,2 tony. Rolnicy zasiali również żyto hybrydowe, które jest nowością. Tego ziarna zebrano średnio 4,5 t/ha.

Witkowski przypomina, że do materiału siewnego rolnicy otrzymują dopłaty. Wszystko po to, żeby mogli siać ziarna wysokiej jakości. W tym roku jednak kwota dopłat do materiału siewnego jest niższa. Za obsianie 1 hektara ziemi zbożem, rolnicy otrzymają 69,40 złotych, za nasiona roślin strączkowych 111 złotych, a za ziemniaki 347 złotych. Takie stawki wprowadziło Ministerstwo.

[b]Rolnicy narzekają[/b]

Tegoroczne zbiory nie zadowalają naszych rolników

– Skarżą się, że są drobne nasiona – mówi Adam Witkowski – Są przyzwyczajeni do większych plonów i lepszej jakości. Nie jest to rok, w którym można się chwalić.

Mimo włożonej pracy i stosowania środków ochrony roślin, to właśnie pogoda ma decydujący wpływ na jakość i wielkość zbiorów. Jednak zastosowanie prawidłowej agrotechniki, która ma istotny wpływ na wysokość plonu, można ograniczyć straty.

– Początek kolejnych żniw nie jest dobry, ale pogoda lubi nadrabiać – mówi Witkowski – Liczę, że teraz będzie sprzyjała dobrym żniwom.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.