Żuromin. Policja przekonuje, że jest bezpiecznie

Statystyki dotyczące pracy policji oraz oczekiwania mieszkańców w zakresie zapewnienie bezpieczeństwa, to główne sprawy poruszone na debacie. Tego typu spotkanie odbyło się w Żurominie po raz drugi i zapewne nie po raz ostatni.
Debata o bezpiecze�stwie w �CK

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

Starosta Powiatu Żuromińskiego, Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin oraz Komenda Powiatowa Policji w Żurominie zorganizowali debatę społeczną na temat bezpieczeństwa w powiecie Żuromińskim. Odbyła się ona 12 grudnia w Żuromińskim Centrum Kultury. Tego typu spotkanie odbyło się w naszym powiecie już po raz drugi. Mógł w nim wziąć udział każdy. Oprócz mieszkańców w debacie uczestniczyli Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz, Komendant Powiatowy Policji w Żurominie mł. insp Piotr Leonarcik, Starosta Żuromiński Janusz Welenc, kierownicy posterunków policji, kierownicy poszczególnych wydziałów w żuromińskiej komendzie i policjanci.

Sprawozdanie z działań policji

Komendant mł. insp Piotr Leonarcik przedstawił sprawozdanie z działań policji w zakresie bezpieczeństwa oraz podjęte działania, o które na poprzedniej debacie wnioskowali mieszkańcy.

– Mam nadzieje że większość tych problemów zgłoszonych przez państwa udało się rozwiązać – mówił komendant żuromińskiej policji mł. insp Piotr Leonarcik.

Komendant poinformował, że policjanci z KPP Żuromin przez ostatni rok wykonali 340 kontroli pojazdów ciężarowych i 53 kontrole autobusów. W związku z nieprawidłowościami nałożyli 318 mandatów karnych, 2 wnioski do sądu oraz zastosowali 45 pouczeń. Przeprowadzili również wiele innych kontroli. Kierowcy byli również badani narkotestami. W jednym przypadku wynik był pozytywny. Na wniosek, który zgłoszono rok temu na debacie, zostały zwiększone patrole policji w Lutocinie.

– Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy sytuację, policjanci mają to na uwadze, a dzielnicowy współpracuje z dyrektorem szkoły i z wójtem – mówił Leonarcik – sytuacja jest pod naszą kontrola i nie ma tam niepokojących zjawisk.

Komendant poinformował również, że zostały zwiększone patrole policji w mieście przy szkołach i przedszkolach.

– Staramy się jak najwięcej realizować patroli pieszych, ale przy tych skromnych zasobach, jakie posiadamy, nie zawsze jest to możliwe – wyjaśnił komendant – bezpieczeństwo najmłodszych w tych rejonach przyszkolnych jest naszym oczkiem w głowie.

Mniej przestępstw

Komendant przedstawił również statystyki dotyczące przestępczości na terenie powiatu żuromińskiego. Wynika z nich, że z roku na rok przestępczość jest mniejsza.

W porównaniu z rokiem 2012 zanotowano spadek kradzieży o 10, zmniejszyła się także ilość kradzieży z włamaniem. Co do przestępczości wśród młodzieży Leonarcik również uspokaja.

– Nie można też mówić o tym, że przestępczość wśród młodzieży wzrosła. Nie wiadomo, może to policja jest bardziej skuteczna lub tych czynów nieletnich przestępców jest więcej – tłumaczył komendant – Może nam udało się tych młodych ludzi wychwycić więcej i nie tylko ich ukarać, ale także zapobiec popełnieniu gorszych przestępstw.

Zmniejsza się znacząco ilość kolizji drogowych. Liczba wypadków jest wyższa, ale liczba osób, która w ich wyniku poniosła śmierć, jest mniejsza

– To świadczy o tym, że policjanci ruchu drogowego skutecznie realizują swoje zadania i na naszych drogach jest bezpiecznie – mówił Leonarcik.

Dzielnicowi

Oprócz statystyk mieszkańcom zostali przedstawieni dzielnicowi. Komendant wyjaśnił, że każdy dzielnicowy dysponuje służbowym telefonem komórkowym, do którego numer jest ogólnie dostępny (można go znaleźć w Internecie, na tablicy ogłoszeń).

Mieszkańcy

Mieszkańcy na debacie poruszyli kilka kwestii dotyczących bezpieczeństwa w mieście. Mówiono o problemie spożywania alkoholu pod oknami i w klatkach bloków przy ulicy Szkolnej. Mimo że policja często przyjeżdża tam na wezwania mieszkańców, nie przynosi to oczekiwanych efektów. Poruszono również kwestię większego zasięgu miejskiego monitoringu, bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze.

Spotkanie trwało około 2 godzin. Dzięki niemu policja i władza mogły poznać oczekiwania społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.