
Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl
Prawdopodobnie latem ruszy kolejna edycja żuromińskiego Budżetu Obywatelskiego. Samorząd planuje wprowadzić kilka zmian w tym zakresie. Najistotniejsza wydaje się ta dotycząca kwoty przeznaczonej w ramach BO na inwestycje. W pierwszej edycji było 100 tysięcy złotych. W związku z tym radni mieli dylemat co zrobić. Przypominamy, że wygrało zadanie dotyczące zakupu strojów i instrumentów dla Żuromińskiej Orkiestry Dętej. Koszt 60 tysięcy. Na drugim miejscu było nawodnienie płyty stadionu za 85 tysięcy. Zgodnie z regulaminem Budżetu mogło być wykonane jedno zadanie, bo w sumie obydwa zadania z największą ilością głosów mieszkańców przewyższały kwotę 100 tysięcy złotych. Teraz burmistrz chce wprowadzić w tym zakresie zmiany. Nadal koszt jednego zadania nie będzie mógł przekraczać 100 tysięcy. Jednak jest też druga kwota, która określa wszystkie środki przeznaczone w BO na inwestycje. Burmistrz zaproponowała 160 tysięcy złotych. Dzięki temu, samorząd będzie mógł zrealizować więcej zadań.
[b]Bodenszac tłumaczy zmiany[/b]O proponowanych zmianach poinformował radnych zastępca burmistrz Michał Bodenszac na wspólnym posiedzeniu Komisji w dniu 4 maja.
– To jest propozycja zabezpieczenia, żeby nie spotkała nas sytuacja, jaka spotkała nas w ubiegłym roku – mówił Michał Bodenszac – Takie rozwiązanie pozwoli nam na precyzyjniejsze dysponowanie środkami.
Zaproponowane zmiany dotyczą również sposobu składania wniosków do BO. Wnioskodawcy będą musieli precyzyjnie określać składowe zadania i wartości
– Poprzednio prawie każde zadanie musieliśmy z wnioskodawcami omawiać, z tego powodu jeden z wniosków musieliśmy odrzucić. Najbardziej precyzyjnie został złożony wniosek dotyczący nawadniania płyty stadionu, tam wnioskodawca rozpisał składowe zadania razem z kosztami – mówił Bodenszac.
[b]Więcej czasu dla mieszkańców[/b]Poza tym zmienią się również terminy dotyczące Budżetu.
W drugiej edycji zgłoszenia inwestycji będą przyjmowane do 26 sierpnia, weryfikacje zadań określono do 23 września, głosowanie do 21 października. Wyniki zostaną ogłoszone do 4 listopada.
– Chcemy dać więcej czasu mieszkańcom na zgłoszenia – mówił zastępca.
Głosowanie będzie się odbywało na tej samej zasadzie jak w pierwszej edycji
– Jeżeli zmienimy formę głosowania, to obawiamy się, że zainteresowanie może być mniejsze.
Głosować będą mogli mieszkańcy Żuromina, od 16 roku życia.
Radni dyskutowali na temat zaproponowanych zmian.
– Idea Budżetu Obywatelskiego jest taka, że radni otrzymują informację, czego oczekują od nich mieszkańcy – mówił Michał Bodenszac – to, że jakaś inwestycja nie łapie się w ramach Budżetu, przecież nie ginie. Radni mogą wnioskować o uwzględnienie danej inwestycji w kolejnym budżecie miejskim tak, jak to było na przykład w przypadku stadionu.
Nad zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego Żuromina głosowali radni na sesji 10 maja, już po zamknięciu aktualnego wydania Kuriera.
[ewydanie][quote=Podziel się informacją] Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url] [/quote]
Dodaj komentarz