
Adam Ejnik
a.ejnik@kurierkurierzurominski.pl
Narodowe Czytanie to akcja promowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W sobotę 3 września w całym kraju w bibliotekach, parkach, na ulicach i skwerach czytaliśmy „Quo vadis” powieść Henryka Sienkiewicza.
– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił prezydent Andrzej Duda, zachęcając do wzięcia udziału w promocji czytelnictwa.
W tym roku „Narodowe Czytanie” zorganizowano hucznie również w Żurominie. 40 gości zaproszonych przez organizatorów Powiatowo-Miejską Bibliotekę Publiczną, a także przez współorganizatorów Bibliotekę Pedagogiczną w Żurominie oraz Żuromińskie Centrum Kultury odczytało fragmenty bestseleru polskiej literatury „Quo vadis”. Głos lektorów przez głośniki niósł się po całym Żurominie.
[b]Akcja w Żurominie[/b]Narodowe Czytanie w Żurominie rozpoczął w samo południe Starosta Powiatu Żuromińskiego Jerzy Rzymowski, tuż po nim do czytania włączyła się Burmistrz Miasta i Gminy Żuromin Aneta Goliat, potem Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Budzich. Wśród 40 czytających byli radni, dyrektorzy, seniorzy, nauczyciele, uczniowie, instruktorzy, urzędnicy, dziennikarze, przedsiębiorcy. W tym gronie znaleźli się zaproszeni goście, ale i chętni, którzy mogli odpowiedzieć na ogłoszenie organizatora i wziąć udział w czytaniu.
Czytanie trwało do godziny 16:00, a w przerwach na scenie pojawiała się Drużyna Średniowiecznych Wojów z Grudziądza, przedstawiając sztukę dotyczącą zaślubin Mieszka z Dobrawą, ukazując pokaz fechtunku oraz krótki kurs tańca średniowiecznego. Grupa z Grudziądza wpisała się w dodatkowy temat żuromińskiego wydarzenia „1050 Rocznicę Chrztu Polski”. Kilka średniowiecznych przedmiotów ze swych zbiorów zaprezentowali członkowie Żuromińskiej Grupy Historycznej, prezentując dwa topory odnalezione na terenie naszego powiatu i średniowieczną broń zwaną morgenstern (jak twierdzą muzealnicy z wystawy w Bieżuniu) lub korbacz (jak twierdzi jeden z wojów z Grudziądza).
Do uroczystości włączyli się również lokalni przedsiębiorcy. Słodkim akcentem był tort przygotowany przez cukiernię ROSARIO. Tort był udekorowany specjalnie na uroczystość Narodowego Czytania.
Poza tym swe stoiska zaprezentowały bibliotek publiczna – promowała akcję „Daj książce drugie życie”, podczas której mieszkańcy Żuromina zabrali do domu około 80 książek. Filia Biblioteczna w Żurominie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie zaprezentowała stoisko z regionaliami.
Lektorzy i słuchacze otrzymali również niecodzienny prezent – świeżo wydaną pocztówkę przedstawiającą „Słoneczny Dwór” – posiadłość pp. Karolewskich z Chamska, jeden z dwóch uratowanych zabytków w naszym powiecie.
Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Najpierw Polacy Czytali fragmenty Pana Tadeusza, w 2013 roku z kolei dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 Trylogię Sienkiewicza, a w 2015 Lalkę Bolesława Prusa.
W roku 2016 Prezydent Andrzej Duda postanowił wybór dzieła oddać internautom. Podczas głosowania dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Najwięcej głosów otrzymała powieść „Quo vadis” (w żuromińskim głosowaniu również zwyciężyła ta powieść).
Przypomnijmy, że w czasach sobie współczesnych „Quo vadis” było światowym bestselerem, książką upragnioną. Wystarczy wspomnieć, że tłumaczono ją na ponad 50 języków. W tym arabski i chiński. „Quo vadis przyniosło Sienkiewiczowi bogactwo i sławę. Było kluczowym dziełem, dzięki któremu polski pisarz otrzymał Nagrodę Nobla.
Sponsorzy
Żuromińskie Narodowe Czytanie pomogły zrealizować regionalne firmy: Dariusz Kluskiewicz, Arkadiusz Sitarski – „GeoArt” s.c., Lech Zmarzły – „DOMEX Sp. z o.o., Żuromińskie Zakłady Komunalne Sp. z o.o., Barbara i Kazimierz Zielińscy – ROSARIO „Słodkie przyjemności”, Piekarnia Państwa Katarzyny i Zdzisława Zalewskich, Joanna Wyźlic – „MAJSTER PLUS”.
Patronem medialnym był Kurierowi Żuromiński.
Lektorzy Narodowego Czytania 2016
Jerzy Rzymowski – Starosta Żuromiński, Aneta Goliat – Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, Piotr Budzich – Przewodniczący Rady Powiatu Żuromińskiego, Halina Jarzynka – Radna Rady Miejskiej Żuromin, Joanna Rakoczy, Tadeusz Manista, Elżbieta Szczepańska, Dariusz Kluskiewicz, Maria Koper, Teresa Gapa, Ewa Socińska, Jagoda Szczechowicz, Natalia Rakoczy, Henryka Rakoczy, Elżbieta Retkowska, Krystyna Drążewska, Aleksandra Pesta, Teresa Grochocka, Zofia Czeczko, Danuta Krajewska, Sławomir Kosin, Marzena Staroń, Maria Gąsiorowska, Maria Gierszyńska, Agata Przybyłek, Dorota Sobolewska, Ewa Olczak, Danuta Kwiecińska, Janusz Kuklewicz, Anna Wrzeszcz – Babiuch, Marek Czachorowski, Maria Dąbrowska, Ewa Jabłońska, Karolina Grześkiewicz, Zbigniew Sadowski, Adam Ejnik, Beata Sobieraj, Piotr Babiuch.

Dodaj komentarz