Żuromin. Rozmawiali o obywatelskim budżecie

Budżet obywatelski to część budżetu miejskiego, o którym w bezpośredni sposób mogą decydować mieszkańcy. Taki budżet funkcjonuje w wielu miastach. Stowarzyszenie WZU przekonuje, że warto, aby taki budżet miał też Żuromin.
Na spotkaniu by�o obecnych tylko kilku radnych

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

W czwartek 10 października w Żurominie stowarzyszenie WZU zorganizowało spotkanie poświęcone idei budżetu obywatelskiego. Na spotkanie mógł przyjść każdy. Specjalne zaproszenie dostały władze miasta i powiatu. Celem spotkania było zapoznanie mieszkańców i władz z zasadami funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego.

– Budżet Obywatelski jest najlepszym narzędziem do budowania dialogu i porozumienia między mieszkańcami a władzą – mówił przedstawiciel akcji „Masz głos, masz wybór” Dariusz Kraszewski – jest to taki sposób tworzenia i decydowania o budżecie miasta, w który włączeni są mieszkańcy. Decyzje podjęte w ramach takiego budżetu są wiążące dla władz. Mieszkańcy składają swoje propozycję i te, które zostaną wybrane, są przez samorząd realizowane – wyjaśniał.

Znaczy to tyle, że o swoich pieniądzach decydują obywatele. Chcą mieć chodnik, mogą je wydać na chodnik, chcą placu zabaw – będzie plac zabaw.

[b]Płocki budżet obywatelski[/b]

Na spotkanie została zaproszona kierownik oddziału informacji Urzędu Miasta w Płocku Monika Moron – Kozicinska, która opowiedziała, w jaki sposób funkcjonuje BO w Płocku. Tam jego inicjatorem był prezydent miasta Andrzej Nowakowski. W tym roku realizowana jest druga edycja Budżetu Obywatelskiego w Płocku. Mieszkańcy zgłaszają do urzędu swoje projekty. Następnie te projekty przechodzą ocenę formalno – prawną, a na końcu trafiają pod głosowanie. Mieszkańcy głosują na projekt. W Płocku głosować można przy pomocy kart do głosowania, które trzeba wypełnić i wrzucić do specjalnych urn zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie miasta. Swój głos można oddawać również przez internet. Te propozycje, które zdobędą największe uznanie wśród mieszkańców zostaną zrealizowane przez Ratusz.

– W pierwszej edycji zgłoszono 77 projektów, a 56 przeszło ocenę formalno – prawną, 6 projektów trafiło do realizacji, bo na tyle starczyło środków w BO – mów Monika Moron – Kozicinska – w głosowaniu wzięło udział 7 tys. mieszkańców i wybrali te projekty, które ich zdaniem są najlepsze w mieście.

W pierwszej edycji BO w Płocku wynosił 3 miliony zł.

– Budżet Obywatelski jest platformą do określenia potrzeb mieszkańców – mówi urzędniczka.

Spotkanie byłoby zapewne bardziej efektywne, gdyby był obecny burmistrz Zbigniew Nosek. Z zaproszenia jednak nie skorzystał. Podobnie jak część radnych miejskich i powiatowych, którzy zaproszenia otrzymali. Na spotkaniu było czterech radnych powiatowych ( Aneta Goliat, Michał Bodenszac, Marek Budzich, Piotr Wlizło)i trzech radnych miejskich (Andrzej Staroń, Wojciech Rochna, Krzysztof Jakubowski).

To spotkanie to pierwszy krok do wdrożenia Budżetu Obywatelskiego w Żurominie. Samo się jednak nic nie zrobi. Radni? Mieszkańcy? Burmistrz? Kto teraz podejmie inicjatywę?

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.