
Maciej Zaremba
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Kilkaset eksponatów można od dziś (30 kwietnia) oglądać na wystawie „Dawne gospodarstwo, czyli dom i obejście w okresie od końca XIX do połowy XX wieku”.
W sali wystawowej Żuromińskiego Centrum Kultury zaprezentowane zostały dawne narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku mieszkańców naszego regionu. Znajdziesz tu kierzanki (przyrząd do wyrabiania masła), żelazka na dusze i na węgiel, olbrzymi kręciek (przyrząd do wyrabiania węgla torfowego), unikatowe krosno (maszyna do wyrobu słomianych mat) i setki innych eksponatów. Oprócz tego na ścianie wystawowej sali wyświetlany jest film, w którym mieszkańcy naszego powiatu opowiadają, do czego służyły niektóre z prezentowanych przedmiotów. Sala wystawowa ŻCK zmieniła się nie do poznania.
– Zapewniam, że podczas oglądania wystawy chociaż na chwilę przeniesiecie się w czasie 100 lat wstecz – przekonuje Tadeusz Manista przewodniczący Żuromińskiej Grupy Historycznej .
Wystawę dzięki uprzejmości Żuromińskiego Centrum Kultury zorganizowała Żuromińska Grupa Historyczna. Grupa ta istnieje od trzech lat, a w jej skład wchodzi 6 pasjonatów lokalnej historii, którzy do tej pory odkrywali historię regionu na własną rękę. Są to Mariusz Czarnomski , Adam Ejnik, Marcin Jabłoński, Tadeusz Manista, Marek Oryl i Sławomir Topolewski.
ŻGH, mimo że wystawa jeszcze nie została otwarta, planuje już kolejne przedsięwzięcia.
– Na pewno wystawa będzie miała swoją kontynuację – mówi Tadeusz Manista – Mamy zamiar przypomnieć mieszkańcom naszego regionu czasy PRL-u, a także przygotować wystawę militarną – dodaje.
Ponadto Grupa przygotowuje szereg historycznych konkursów dla młodzieży powiatu żuromińskiego, filmy dokumentalne, zbiera fotografie. O planach ŻGH i odkryciach grupy więcej dowiedzieć się można na stronie stowarzyszenia historycznyzuromin.blogspot.com
Wystawę w sali wystawowej Żuromińskiego Centrum Kultury można będzie oglądać do końca czerwca. Otwarcie wystawy już dziś o godzinie 13:00, a majowy weekend można ją oglądać w godzinach 11:00 – 16:00.

Dodaj komentarz