
Ewa Marcińczak
redakcja@kurierkurierzurominski.pl
Położony w części na terenie gminy Lubowidz i wsi Płociczno Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy z Rezerwatem Mszar to najpiękniejsza i najbardziej cenna przyrodniczo część naszego powiatu, obejmująca 5230 ha. Tymczasem wójt gminy Lubowidz zawiadomił mieszkańców okolicznych wsi, że na wniosek mieszkańca Płocka, przedłożonego przez pełnomocnika mieszkańca Żuromina, wszczął „postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji pod nazwą „budowa sześciu budynków inwentarskich – chlewni o obsadzie 1950 sztuk tucznika każdy w systemie chowu rusztowego (łącznie 1638 DJP) wraz z obiektami towarzyszącymi” na działkach o nr 336/1 i 340.
[b]Nie chcemy śmierdzących inwestycji[/b]Płociczno czy Zdrojki to ciche, spokojne wsie leżące na uboczu głównych traktów. Nic dziwnego, że informacja o planowanej tak dużej inwestycji mocno ich zbulwersowała.
– To będzie przemysłowa produkcja świń na wielką skalę – mówią. – Tuż obok naszych domów i rezerwatu, na terenie Parku Krajobrazowego. Pod protestem przeciw planowanej inwestycji zebrali już 75 podpisów we wsi Zdrojki i prawie 200 w Płocicznie.
– Taka inwestycja znacznie pogorszy nasze warunki życia, zatruje środowisko, w którym żyjemy – mówi mieszkanka wsi Płociczno. – Zamieni naszą wieś w śmierdzący rejon, niosące określone zagrożenia dotyczące przede wszystkim zanieczyszczenia wód gruntowych. Wśród bakterii, jakie mogą przedostawać się do wody bądź przemieszczać się z powietrzem są gronkowce, pałeczki z grupy Coli, różnorakie grzyby i organizmy pasożytnicze, nie mówiąc już o pladze szczurów.
Mieszkańcy obawiają się także hałasu z wentylatorów i szkodliwych gazów, ulatniających się z gnojowicy. To m. in. siarkowodór czy metan, które mogą skazić nie tylko powietrze, ale też ziemię i wody gruntowe. Zresztą, planowana inwestycja to nie tylko smród i zagrożenie sanitarne oraz zespół budynków, silosy na paszę, które wpiszą się w krajobraz. To również potrzeba budowy dobrych dróg dojazdowych, przygotowanych na duże transportowe samochody, a także konieczność zagospodarowania dużych ilości zwierzęcych odchodów. Najbardziej rażącym dla mieszkańców okolicznych wsi jest jednak fakt, iż inwestycja planowania jest na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.
[b]Chlewnie w Parku? Koniec świata![/b]Nieprzyjemnie zaskoczony inwestycyjnymi planami jest również Krzysztof Lewandowski, dyrektor Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Zwłaszcza, że ani inwestor, ani jego pełnomocnik, ani wójt nie zawiadomili go o projektowanym przedsięwzięciu.
– Działki 336/1 i 340 znajdują się w granicach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, gdzie obowiązuje bezwzględny zakaz chowu i hodowli zwierząt metodą bezściółkową. Od tego zakazu nie ma żadnych odstępstw – mówi stanowczo. – Ponadto gnojowicę wolno wywozić tylko na własny grunt w określonych porach roku. Na przykład w zimie robić tego nie wolno. Co wówczas z milionami litrów świńskich odchodów?
W jednej chlewni ma być prawie 2 tysiące świń w jednym cyklu, trwającym ok. 4 miesiące. Trudno więc ukryć, że wystarczy „zasiedlać” je kolejno, w odstępach czasowych, by sobie zapewnić ciągłość produkcji, a otoczeniu – ciągłość uciążliwości i zagrożenia. W wielu krajach zachodniej Europy, np. w Danii obowiązuje już zakaz budowy na tego typu inwestycje. W Polsce przepisów w tym temacie „pilnuje” sanepid i ochrona środowiska. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już otrzymała wniosek o określenie zakresu raportu dla tej inwestycji, ale jeszcze nie udzieliła odpowiedzi. Do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żurominie wpłynęła natomiast prośba mieszkańców o negatywną opinię dla projektowanych chlewni. Zgodnie z prawem, także wójt może odmówić pozwolenia na budowę – ze względu na dobro społeczne.
O sprawie będziemy Czytelników informować.
[ewydanie][quote=Podziel się informacją] Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz [url=/user/login] TUTAJ [/url]”. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://mazowieckiemedia.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html]kliknij[/url] Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl] Pomogę: Ewa Jabłońska[/url] [/quote]
Dodaj komentarz