Informacje

1 GRUDNIA- ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Dzień ten przypomina, że zakażenia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania.
fot.gov.pl

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie przypomina, że warto mówić o zakażeniach HIV także przez pozostałe dni w roku.  Warto upowszechniać informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV.

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV! Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80 do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów.

HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt. Dlatego świadomość i poszerzanie wiedzy zwłaszcza młodych osób jest  bardzo ważnym elementem profilaktyki.

Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.