Edukacja

12 mln zł na promocyjne zwiedzanie od samorządu Mazowsza

Aż 12 mln zł samorząd województwa planuje przeznaczyć w tym roku na program Kulturalna szkoła na Mazowszu. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, co oznacza dwa razy więcej młodych ludzi w marszałkowskich instytucjach kultury! Szkoły mogą już zgłaszać uczniów do udziału w tegorocznej edycji programu. Szczegóły, w tym formularze zgłoszeniowe znajdują się na mazovia.pl.

Pomysłodawcą wstępu za złotówkę do mazowieckich instytucji kultury jest przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, który również w tym roku zachęca młodych mieszkańców Mazowsza do udziału w programie – Wciąż jest wiele miejsc do odkrycia. Mazowieckie instytucje kultury rozwijają i zmieniają swoje oferty. Pojawiają się nowe wystawy czy spektakle. Jestem przekonany, że i w tym roku uczniowie znajdą coś dla siebie i na pewno nie będą się nudzić.

Pod koniec grudnia zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o uruchomieniu kolejnej edycji programu Kulturalna szkoła na Mazowszu. Tegoroczny budżet to aż 12 mln zł.Przypominamy, że w ramach programu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają szansę zwiedzać marszałkowskie muzea, ale też brać udział np. w koncertach, spektaklach czy lekcjach muzealnych za symboliczną złotówkę.

Od maja 2022 r. aż 120 tys. dzieci odwiedziło za złotówkę marszałkowskie muzea i teatry. Ten wynik pozytywnie zaskoczył władze regionu, na co zwraca uwagę wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – W zasadzie nie mamy wyboru! To uczniowie, tak licznie odwiedzający nasze instytucje kultury, zdecydowali o tym, że program będzie kontynuowany. I to niejako podwójnie, gdyż w tym roku na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczamy aż 12 mln zł. 

By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny szkoła, powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. W programie bierze udział 28 placówek. Będzie realizowany do końca roku.

W ubiegłym roku największą popularnością cieszyły się marszałkowskie teatry. Spektakle w warszawskim Teatrze Polskim obejrzało ponad 15 tys. uczniów. Blisko 14 tys. młodych widzów odwiedziło płocki Teatr Dramatyczny. Ponad 10 tys. uczniów wybrało się do Otrębus, po to, by podziwiać występy zespołu Mazowsza, ale też zwiedzać otwarte niedawno Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. 7,7 tys. uczniów wybrało ofertę Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Wśród stołecznych instytucji dużym zainteresowaniem szkół cieszyły się także Muzeum Sportu i Turystyki czy Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Zwiększone zainteresowanie odnotowały również m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (5,7 tys. uczniów), Muzeum Wsi Radomskiej (3,7 tys. uczniów), Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (4 tys. uczniów) czy radomska „Elektrownia” (8,6 tys. uczniów).

Lista instytucji biorących udział w programie znajduje się na stronie: mazovia.pl.

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.