Promocja

1276 SOŁECTW ZE WSPARCIEM SAMORZĄDU MAZOWSZA

Co zrobić, by uatrakcyjnić swoje otoczenie? Najlepiej zmobilizować lokalną społeczność i pozyskać pieniądze. W ten sposób zrealizowanych zostało już ponad cztery tysiące projektów w mazowieckich sołectwach. A wszystko dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw. To właśnie ten program daje narzędzia i środki wspierające rozwój „małych ojczyzn”.

Na Mazowszu mamy ponad 7 tysięcy sołectw. Te najmniejsze społeczności lokalne z roku na rok zmieniają się i rozwijają. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa realizuje „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw”. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, zainteresowanie programem z roku na rok rośnie, a dofinansowane projekty są bardzo różnorodne. – Ile wniosków, tyle pomysłów. I bardzo dobrze, bo nasz program jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i ma służyć jednemu – zapewnieniu dobrych warunków do życia i odpoczynku.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw – na czym polega? Krótko mówiąc to konkretne pieniądze dla sołectw z Mazowsza, które na wybrane zadania otrzymują do 10 tys. zł. Jest jeden warunek: minimum drugie tyle dokłada gmina. I najistotniejsze – zgłaszany projekt musi dotyczyć realnych potrzeb mieszkańców. Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski, – Potrzeb jest wiele, a pieniędzy w gminnych budżetach często nie wystarcza nawet na najpilniejsze inwestycje, a co dopiero na miejsca relaksu czy integracji mieszkańców wsi. Dlatego stworzyliśmy ten program, aby wspierać mieszkańców w realizacji ich pomysłów i tworzyć im przyjazną przestrzeń do życia – dodaje.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku sołectwa mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł na m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Jak zaznacza sołtys Przemiarowa Hanna Wysocka, w jej sołectwie pieniądze od samorządu Mazowsza zostaną przeznaczone na ułożenie kostki i modernizacje schodów przed świetlicą wiejską w Przemiarowie. – Dzięki tej inwestycji poprawi się wizerunek całej wsi. Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw pozwala na przeprowadzenie prac, których sami nie moglibyśmy wykonać.

Samorząd Mazowsza na realizację MIAS 2021 przeznaczył ponad 12,5 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną na 1276 projektów z 256 mazowieckich gmin. 2 mln zł trafi do subregionu ciechanowskiego na realizację aż 198 projektów z 37 gmin.

Program się rozwija

Gdy program startował w 2018 r., gmina mogła ubiegać się o dofinansowanie tylko dwóch projektów. Jednak duże zainteresowanie grantami sprawiło, że samorząd Mazowsza postanowił MIAS nie tylko kontynuować, ale i rozwijać. Co roku liczba dofinansowanych projektów zwiększała się. W tegorocznej edycji liczba wspartych projektów zależała od wielkości gminy. Gminy, w których jest mniej niż 28 sołectw – mogły ubiegać się o dofinansowanie maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy mogły złożyć nawet 18 wniosków. Więcej informacji o programie można znaleźć na www.mazovia.pl

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.